Danes je 20 Apr 2024, 10:33


Najboljše objave na forumu

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

Šuša

  • Prispevkov: 1972
  • Pridružen: 20 Avg 2012, 21:14

Re: Najboljše objave na forumu 2012

Odgovor27 Dec 2012, 00:52

Ooo hvala :)
Ma ne, ker vrže na zgornji del strani :(
We're born and then we die. What will you do in the meantime?
Uporabniški avatar

Šuša

  • Prispevkov: 1972
  • Pridružen: 20 Avg 2012, 21:14

Re: Najboljše objave na forumu 2012

Odgovor10 Feb 2013, 16:16

Dajte zbrisat 2012 v naslovu :)

Jure Rus napisal/-a:Pozdravljen!

Hvala za pohvale in vzpodbudne besede - veseli me (nas), da nam je uspelo ustvariti spletni portal, ki ga z zanimanjem spremlja toliko ljudi. ;)

Kar se tiče tvojega vprašanja:
Velikost mišice je odvisna od velikosti kontraktilnega aparata in količine ne-kontraktilnih elementov (kolagen, glikogen ...). Pri naravnem atletu je večina potenciala za rast slednjih relativno hitro dosežena, tako da je potrebno delati kasneje predvsem na tem, da se velikost kontraktilnega aparata poveča. Večji presek mišice pomeni večje število povezav med aktinom in miozinom -> močnejša sila -> močnejša mišica. Velikost mišic je tako eden izmed ključnih elementov pri tem, ali bo nek dvig uspešen ali ne. Ni pa to edina in najpomembnejša zadeva. Tu so še tehnika samega dviga, treniranost CŽS-ja, adaptacije kit in tetiv, ligamentov, ki omogočajo boljši prenos sile z mišic na kosti...

S piljenjem tehnike dviga lahko pridobiš ogromno. Če vzamemo bench press za primer: s pravilno PL postavitvijo lahko:
-precej skrajšaš pot. Nekateri naredijo tako velik lok, da je po zelo kratka. Težkokategorniki imajo velike trebuhe, kar že samo po sebi zelo skrajša gib;
-dvigaš s celim telesom. Če se z nogami pravilno zakoplješ v tla in z rameni upreš v klop, močno povečaš stabilnost, kar ti olajša gib;
-dosežeš bolj naraven položaj za potiskanje (komolci bolj ob telo, rame nazaj, ...).
Pri počepu je enako: s pravilno tehniko pridobiš veliko, prav tako npr. pomaga, če imaš večji % BF.

Treniranost CŽS-ja je naslednja pomembna zadeva. Vrhunski PL tekmovalci so znani po tem, da lahko na tekmi dejansko dajo od sebe skoraj pravi max - tu govorimo o tistem pravem maksu, ki bi ga lahko dosegel, če bi bil v življensko ogroženi situaciji. Tega zaradi varnostnih mehanizmov telo v normalnih pogojih ne dopušča. Pri slabših tekmovalcih je aktivacija CŽSja slabša.
Tudi koordinacija med posameznimi mišičnimi skupinami je zelo pomemben del uspešnega dviga. Gre za enega izmed najpomembnejših elementov napredka v delovnih težah, ki niso povezani s hipetrofijo.

Vsemu skupaj je potrebno dodat še manjše individualne razlike in razlike v količini telesne maščobe, pa dobimo mozaik različnih powerlifterjev. Tudi način treninga se pozna in to je razlog za manjše razlike v velikosti med PL in BB. ;)
We're born and then we die. What will you do in the meantime?
Uporabniški avatar

matevz89

  • Prispevkov: 403
  • Pridružen: 09 Feb 2012, 21:10

Re: Najboljše objave na forumu 2012

Odgovor13 Feb 2013, 23:11

How To Deadlift
Tole npr. je tehnika s katero se optimalno vlečejo velike teže s tal http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=MVF9tlb7uh4#t=760s

če deadlift razdelim na 2 dela. od tal do kolen(first pull) in od kolen do konca(second pull).

first pull; sam razdalja med piščaljo in štango(gledamo navpično navzdol) naj bo nekje minimalno 1/2 stopala in tja do blazinic(osebno mam tu) in kolker gledam dvigovalce, tudi ko začnejo vlečti, imajo vedno nekaj cm prostora med štango in piščaljo. kot med ramensko in bočno liniji mora biti bolj v prid horizontalni liniji(torej manjši od 45 stopinj). to pomeni da bok ne sme biti prenizko, ramenska linija je pa vedno nekoliko višja od bočne! upper back, ramenski in prsni sklop ter glava, so v začetni poziciji dviga v naravnem, sproščenem položaju. ramenska linija je načeloma malenskost pred štango. ta kot, pozicija se potem načeloma nekje ohranja do kolen, vlečeš bolj gor. napneš glute, lože, sp.hrbet, trebušne, tudi kvadre.

second pull; ko maš enkrat štango tik nad koleni, začneš intenzivno rinit bok, tudi prsa naprej. ramena pa nazaj. tudi glavo lahko v tem momentu začneš rahlo vlečti gor. samo težo pa vlečti rahlo nazaj, k sebi. dejansko se bolj horizontalna pozicija zelo hitro spremeni v vertikalno.

-v zgornjem video se to lepo vidi.

najpogostejše napake kolker sem videl; v začetni poziciji rit prenizko, zategnjen upper back-prsa gor, ramena nazaj. eni grejo pa preblizu štangi npr.
“A life spent chasing dreams that never come true is better than a life spent running away from dreams that could have.” - Alan Aragon
Uporabniški avatar

Šuša

  • Prispevkov: 1972
  • Pridružen: 20 Avg 2012, 21:14

Re: Najboljše objave na forumu 2012

Odgovor10 Mar 2013, 12:41

Jure Rus napisal/-a:
Tiramisu napisal/-a:Do sedaj sprobal cikliranje, ketonsko in beljakovinsko že večkrat in sicer tudi po 6 mesecev diete v nulo.
Fizična forma je bila kar dobra, psihična ob koncu diet in "reboundu", ne tako zelo :)

Sam sem imel kar problem presedlat iz (več let) clean food (na na vsake 3 ure), na fleksibilno prehranjevanje.
Problem je bil kako se kontrolirati pri "junk food-u". Do takrat je bil junk vedno v stilu "all-out" na OFF dneve ali pa popolnoma nič (dieta).
S časoma, ko sem se naučil zadevo kontrolirat in predvsem spremenil odnos do hrane, pa je sedaj to nekaj, kar ne bi več zamenjal.

Prednosti fleksibilnega prehranjevanja, ki jih jaz vidim pri meni, v primerjavi s "clean food na 3 ure", česar sem se držal leta prej:
- Manj kompliciranja in obremenjenosti
- Več časa za pametnejše stvari
- Ni bojazni, kaj se bo zgodilo če bo zmanjkal piščanec, brokoli, jajca, olivno, ...
- Hrano prilagajam svojemu dnevnemu planu (služba, delo na terenu, študij, ...) in ne obratno kot prej
- Ne pogrešam nobenega junka več, ker vem, da ga lahko jem vsak dan, če hočem. Pa jem večinoma "clean", ker mi tako ustreza, pa tudi vnos imam razmeroma nizek in si ne morem privoščiti banjice sladoleda vsak dan :).
- boljša forma kot kdajkoli prej in to ob večjem vnosu kalorij (genetik i guess :D)

Na koncu je pač najpomembnejše, da najdeš nekaj, kar ti ustreza in te ne obremenjuje, pa naj bo to keto, paleo, cikliranje, iifym, ...


Tole si pa zasluži citiranje! Spomnim se, ko si še nekaj mesecev nazaj pisal o svojih problemih in odnosu do hrane. Bravo za super napredek! ;)

Večini ljudi se ni problem za kratek čas držat zelo restriktivnih diet: le dovolj jih moraš motivirati. A kot se vedno znova pokaže v praksi, je takšen pristop do prehranjevanja/športnega/estetskega napredka na dolgi rok večinoma nekaj korakov nazaj in ne naprej. Vse skupaj privede do (še večjih?) motenj hranjenja, končni rezultat pa ob porušenem psiho-fizičnem stanju telesa ne pomeni prav dosti.

Preklop iz t.i. BB/fitneserskega prehranjevanja, kjer se hrana po meni neznani logiki deli na ''clean'' in ''junk'', je vedno težak. Problem je ravno v tem, kar si napisal:
''Do takrat je bil junk vedno v stilu "all-out" na OFF dneve ali pa popolnoma nič (dieta).''

To skozi čas povzroči psihični kolaps človeka in čim pride na jedilnik vrsta hrane, ki ni na dnevnem jedilniku, zavore popustijo.

To je izjemno pogost pojav med vsemi, ki se držijo takega restriktivnega prehranjevanja. Me pa vedno znova preseneča, kaj ljudje izpeljejo iz take situacije:
-zaradi [-vstavipoljubnoživilo,kisegajeosebekprenajedel-] se počutim zanič;
-zaradi [-vstavipoljubnoživilo,kisegajeosebekprenajedel-] me zaliva oziroma se redim;
-[-vstavipoljubnoživilo,kisegajeosebekprenajedel-] se moram izogibati in še naprej držati svojega jedilnika.

Mislim, da mi ni potrebno poudarjati, da je za prvi dve točki kriva izključno (ponavadi res reeees ogromna) količina [-vstavipoljubnoživilo,kisegajeosebekprenajedel-], zato so takšne izpeljave popolnoma nesmiselne. Prenajedanja kateregakoli živila/hranila v kakršnikoli obliki, naj si bo to prototip clean obroka piščanec z brokolijem ali pa gernknoedel, bo v telesu povzročilo takšno slabo počutje.

Kakorkoli, potem se ta začarani krog prenažiranja ponavlja (zdaj je bojda sicer bolj priljubljen izraz, da ''testiraš, kaj junk naredi telesu, da se prepričaš, zakaj ga ne rabiš'') oseba pa ponavadi razvija čedalje večje motnje hranjenja.

V ta začaran krog se pride relativno hitro in kar je meni še posebej zanimivo: tudi pri tistih, ki nikoli niso bili jedci po naravi in jim je hrana predstavljala bolj kot ne breme vsakdana, se po uvedbi zelo restriktivnega načina prehranjevanja tipa ketonska dieta, zelo hitro razvijejo motnje hranjenja in tudi takim se potem svet začne vrtet samo okoli hrane.

V večini primerov je potrebno vsaj kakšno leto dni, da se ponovno vzpostavi zdrav odnos do hrane. Kot sem že omenil, je ravno ta prehod najtežji, vse skupaj pa je še precej težje, če osebek nima dovolj kvalitetnih informacij in ne verjame, da mu bo spremenjeni način omogočal (še bolj) optimalen napredek. Sem prebral tisto temo na Maxxu in to se lepo pokaže v primeru tistega trenerja in njegove stranke. Ko enkrat ozavestiš, da je tudi s stališča športnega/vizualnega napredka popolnoma vseeno, kaj in kolikokrat ješ, le da pokriješ dnevni vnos makrohranil, sploh ne moreš več nazaj na tipično restrikcijo hranil in tempiranja obrokov, ker se ti preprosto ne zdi več smiselno.

To se je lepo pokazalo tudi v tvojem primeru, @Tiramisu. Ko si pisal svoj dnevnik, si sprva večkrat napisal, da se ne greš več fleksibilnega prehranjevanja in se boš raje vrnil na stare tirnice z delitvijo hrane na clean&junk. However, vseeno si še naprej sledil našim načelom. Ko enkrat prebereš in vidiš, da sta tempiranje in selekcija živil v praksi res irelevantna, je skoraj nemogoče preklopit nazaj na restriktivno prehranjevanje, saj slej ko prej pride do situacije, ko ti zapaše pojesti kaj drugega ali pa ti ne ustreza, da imaš obrok čez točno 3 ure. Ker veš ali vsaj sumiš, da je v praksi itak vseeno, tudi če poješ kaj drugega ali ne ješ ob točno določenem času, se je tega čedalje težje držat. ;)

Fleksibilno prehranjevanje je točno to, kar ima v imenu: fleksibilno! Življenje (na srečo!) ni in tudi nikoli ne bo tako predvidljivo, da bi lahko dolgoročno kdorkoli zdravo funkcioniral na kakšnih zelo restriktivnih dietah, kar se vedno znova pokaže tudi pri tistih, ki so najbolj goreči zagovorniki restriktivnih diet.

Tudi sam sem bil nekaj let žrtev tistega nesmiselnega omejevanja in tempiranja obrokov. Šele zdaj se zavedam, kako zelo me je to omejevalo v vsakdanjem življenju in eden izmed najpomembnejših trenutkov v zadnjih letih je bil ravno ta, ko je končno naredilo ''KLIK''! Da sem od takrat še bolj napredoval in še bolj uživam življenje, pa mislim, da mi ni potrebno poudarjati, saj to že takoalitako velikokrat napišem.

Če je komu všeč hardcore all-out trpeče bildersko življenje, tudi prav. A naj ima v mislih, da je to s stališča optimalnega napredka popolnoma odveč, pomanjkanje znanja pa naj ne bo razlog za zagovarjanje takega načina. Ljudje smo si različni, vsekakor. Je pa to prevelikokrat samo osnova za zagovarjanje pristopov, ki niso smiselni. Osnovni fiziološki mehanizmi so pri vseh enaki.

Nikomur ne vsiljujem naše miselnosti, se bom pa vsekakor še naprej trudil, da tistim, ki so pripravljeni, predstavim/-o naš pogled na stvar.

Ker ni nikoli prevečkrat, bom še enkrat poudaril nekaj temeljnih vodil:

-izbira hranil je ob nekih normalnih makrotih popolnoma nepomembna (OH=OH, B=B, M=M) oziroma povedano drugače: je se lahko vse, od sladoleda do brokolija, pa boste naredili optimum za svoje pshio-fizično zdravje;
-tempiranje obrokov je nepomembno s stališča ohranjanja hitrosti metabolizma, zdravja, športnega napredka, estetike, ...;
-večina dodatkov, razen nekaj osnov, je nateg;
-razne izvlečke študij in kvazi študij, morate jemati z veliko mero rezerve, ker so ponavadi napačno zastavljene, se osredotočajo na napačno zadevo, izpeljejo napačne zaključke ali pa jih tisti, katerim to koristi, priredijo v svoj prid.

Za konec tega klobasastega sestavka pa vsem še enkrat priporočam branje alinej, ki jih je navedel @Tiramisu. ;)
We're born and then we die. What will you do in the meantime?
Prejšnja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron