Danes je 16 Apr 2024, 19:04


E-readerji, tablice, ipd.

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor11 Maj 2013, 21:42

V temi mobilni telefoni vidim, da ste na forumu mojstri na področju novih tehnologij ;) Zato vas prosim, če mi lahko svetujete pri odločitvi za e-reader/tablico. Primarno mi je branje knjig, ker jih imam na računalniku ogromno, v pdf formatu, pa mi branje na računalniku ne paše in pravijo, da je na readerju čisto drugače (?). Kolikor razumem, je pri e-readerjih edina funkcija branje knjig, pri tablicah je pa po funkcijah ubistvu enako kot majhen računalnik, imam prav? Baje naj bi pri npr. Kindlu bil problem, če je file v pdf-ju, kar me zelo moti, saj imam 99% knjig ravno v tem formatu. (Sicer se baje da pretvorit v jpg in potem brat, ampak bi raje nekaj kar ni potrebno pretvarjat). Zanima me še, kako je pri črnobelih readerjih, če imaš barvne knjige (imam kar nekaj strokovnih knjig, kjer je ogromno skic, ki prikazujejo kakšne procese ipd.). Glede istih knjig me zanima tudi, kako je s prelomi vrstic - besedilo ni problema, če zaradi majhnega ekrana prelomi, da pride samo par vrstic hkrati na ekran, ampak če imam skico čez celotno A4 stran, verjetno na majhnem ekranu ali zaradi velikosti ne bo dobro vidna ali pa bo razpolovljena na več manjših enot in torej neuporabna? Pa kako je z osvetlitvijo ekrana, ima to lasten vir svetlobe, da lahko berem tudi v temi ali potrebujem zunanji vir?
Zanimajo me tudi vaše izkušnje s temi napravicami in morda kakšni nasveti za nakup. Hvala!

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor12 Maj 2013, 08:24

Prednost namenskih e-readerjev je e-ink zaslon. Najbolj podoben je tiskani knjigi in ne potrebuje veliko elektrike (odvisno od branja, ampak vsaj kakšen teden med polnjenji), odlično je berljiv na sočni svetlobi in naj bi najmanj obremenjeval oči ...potrebuje pa dodatno osvetlitev (danes imajo lučko že vgrajeno) in zaradi počasnosti ekrana ne moreš gledati filmov ipd. Kot knjiga :).

Tablice pa so kot pomanjšani računalniki ja, LCD zaslon z svojimi prednostmi in slabostmi, hitrejše delovanje, slaba baterija, nič ne vidiš zunaj, lahko bereš v temi ...

Glede velikosti ekrana pa ... če želiš brati predvsem strokovne PDFje, potem nujno rabiš dovolj velik zaslon, ker se tekst oziroma slike ne prilagajajo ekranu, in je na manjšem muka skoz zoomat ... pri leposlovju, ki je praviloma samo tekst, se uporabljajo drugi formati in teh težav ni ... so dovolj 6'' ekrančki in se da super brat.

Sam berem skoraj samo leposlovje in mam par let Kindla in ga lahko samo hvalim ... kolega ma Kindla DX za strokovne tekste in je tud zlo zadovoljen ...
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor12 Maj 2013, 11:36

Se podpišem pod kuglo. E-ink je za branje zakon. Dokler ne poskusiš, sploh ne moreš verjeti. Jaz npr. z zaslona sploh ne morem brati in vse stvari, v katere se je potrebno poglobiti, tiskam. Imam pa Sonyja PRST in ga ne menjam (Kindla se izogibam iz čistega antimonopolističnega principa). Ne vem kako je pri Kindlu, ampak Sony po defaultu podpira pdp in žnj drugih formatov. Obstaja pa na netu obilje zastonj programčkov za pretvorbo iz enega formata v drugega, če je to potrebno. Iz osebnih izkušenj lahko povem, da branje pdf knjig problemov ni, le-ti pa nastanejo pri tekstu v 2 kolonah ali pri člankih. Tudi strokovne knjige velikega formata se ne obnesejo najbolje. Barvne slike pa postanejo enostavno črno-bele, barvni e-ink namreč ne obstaja. Glede velikosti pa obstaja zoom funkcija. Slik pa e-reader ne prelamlja. Obstajajo readerji z osvetitvijo in tisti brez. Obstajajo pa tudi mini bralne lučke, ki so iz $$$ vidika najboljša opcija. A ja, pa baterija traja tedne in celo mesece, če ne poslušaš muzike ali ne surfaš po netu (se da, ampak je muka).

Odločitev je tvoja. Na netu je veliko testov, etc. Je pa problem v tem, da se e-readerji v Sloveniji zgleda nikakor nočejo prijeti in je zbira dokaj bedna, zato svetujem nakup iz spleta iz tujine ali pa izlet v Gradec ali Trst.

Jurbanowski

  • Prispevkov: 2
  • Pridružen: 18 Avg 2012, 09:51

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor12 Maj 2013, 13:07

Se podpišem pod zgornja posta.

Že kako leto imam Kindla, neka osnovna verzija in je bil to verjetno eden boljših nakupov v zadnjem času. Kot so ti napisali, večina teh readerjev podpira pdf, da se jih zoomat, prilagajat velikosti. Imaš pa malo morje programov (Calibre recimo), ki ti pretvori v petih sekundah.

Kar se tiče e-inka, se mi zdi da še manj utruja oči, kot pa če bi bral navadno knjigo pri kaki svetilki.

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor12 Maj 2013, 20:46

Hvala vsem. Večino knjig, člankov, ki jih želim brati, že imam na računalniku, so v pdf-ju in so strokovni. Glede na napisano zgoraj, sklepam da bi bil najbolj primeren zame bralnik velikosti A4 formata, drži? Sicer me manjši mnogo bolj pritegnejo, ampak če za storkovne teskte niso funkcionalni, bo treba večjega vzet..
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor12 Maj 2013, 21:23

Če še jaz podam svoje izkušnje z e-bralnikom:

Tudi sam sem se 2 leti nazaj odločal med manjšim in večjim (DX) kindlom. Ker se tudi pri meni še najbolj berejo strokovni članki in učbeniki, sem se odločil za DX in mi še vedno služi tako kot je treba.Če se ne motim, mislim da so na voljo samo še rabljeni, ker ga ne delajo več. Moram priznat da se je v tem času obnesel veliko bolje kot sem pričakoval. Kot so že pred mano omenili, glavna prednost je e-ink ki ne utruja oči, baterija lahko zdrži več tednov, super pa se obnese tudi pri sončni svetlobi. Če kakšen format ali datoteka ne prime, se da z Calibre software-om skoraj vsako obliko teksta spravit v berljiv format.

Poskusil pa sem prebirat pdf-je tudi z 10 inčnim galaxy tabom in morem priznat da če bi se še enkrat odločal, bi izbral tab. Čeprav sem pričakoval da je zaslon tablice utrujajoč in bo imel e-ink tu res veliko prednost, nisem nikoli toliko časa skupaj za tablico ali e-readerjem, da bi me zaslon utrujal ali bolela glava. Android omogoča veliko lažje zoomanje, pregledovanje dokumentov, poln dostop do spleta in predvsem barve. Članki postajajo vedno bolj "pisani" in če gre za kakšne histologije, sheme ipd., je to nepogrešljivo. Pri učbenikih ali daljših monografijah počasnost kindla pride do izraza, pogosto sem si moral zmanjševat PDF-je oz. delat ven manjše PDF-je po poglavjih, da je sploh dokument odprlo.

Razmisli kakšno velikost zaslona res potrebuješ, če imaš bolj strokovno literaturo in boš zoomal ali rabil hitro pregledovanje in skakanje po straneh, bi jaz izbral tablico.
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor12 Maj 2013, 22:09

Plus to, da je tablica uporabna še za marsikaj drugega ... in če bereš predvsem doma, kjer ni sonca, je pa elektrika ...

domen

  • Prispevkov: 262
  • Pridružen: 08 Apr 2012, 17:53

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor12 Maj 2013, 22:38

Če boš tablico, razmisli o Nexus-u (Google).
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor13 Maj 2013, 20:24

Z e-inki sicer nimam izkušenj, sem pa lastnik Samsung Galaxy Tab-a 10.1 že skoraj 2 leti. Večino literature za faks predelam na njem, poleg tega pa ga uporabljam kot primarno zadevo za pisanje mailov, brskanje po spletu, ... Povprečno ga uporabljam nekaj ur dnevno in moram reči, da sem kar zadovoljen.

Kot bolj ali manj edini minus bi omenil to, da je potrebno včasih malo počakati, če nalaga kakšno obširno pdf gradivo, sicer pa nimam večjih pripomb: zaslon je super, baterija drži dovolj dolgo (to je sicer odvisno od različice Androida in ostalih zadev, a meni zdrži 12h+ uporabe s prižganim Wi-fijem in ostalimi zadevami), ...

Imam tudi Kindla Fire: gre za manjšo zadevo, ki zna biti včasih bolj praktična, a delo z večjim Tabom je neprimerljivo bolj udobno.
Uporabniški avatar

ziggy

  • Prispevkov: 44
  • Pridružen: 26 Nov 2012, 14:39

Re: E-readerji, tablice, ipd.

Odgovor13 Maj 2013, 22:59

pozabi na navadne tablice (ipad, samsungi, nexusi) ker niso za "daljše" branje (oči bolijo). Kot so že drugi (kugla, bande, gujdek) napisali hočeš e-ink zadevo (kindle ima top modele ampak te najnovejši so spet mal slabši)

razliko lahko opisuješ s 10000000 besedami ampak ko to probaš brat za kake pol ure / uro ti je vse takoj jasn.

glede kindle fire - to je spet druga zadeva, ni eink in ne spada med "kindle ki so očem prijazni"

sicer so tablice prirocne igracke; riročne ampak če nimaš specifičnih zahtev so zgolj to (uporabljal samsung tab 2, ipad 2 in ipad 4)

lpŽ
Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron