Danes je 28 Mar 2024, 23:46


Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OFFTOP

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: OFF TOPIC

Odgovor04 Jul 2013, 09:30

David je zelo lepo povzel zadeve in se v vsem strinjam. ;)

Sydney napisal/-a:Dobivam občutek, da študije postajajo "kr neki" - itak za vsako stvar najdeš nasprotujoče si rezultate, zato se folk najprej odloči, kaj verjame, potem pa išče napake v študijah, ki so nasprotne njegovemu mnenju.


Res je - študije, ki se osredotočajo na našo tematiko, so v večini kar nekaj, ker so narobe zastavljene, preveč ozkogledne, podkupljene, namenoma ali nenamenoma napačno zaključene, ... Poleg tega gre za tako kompleksno področje, da je tudi ob super-duper-fino-fajn optimalno zastavljeni študiji ob optimalnih razmerah na koncu težko podati kaj konkretnega. Raziskave, ki stvari predstavijo takšne, kot so, in iz katerih lahko kaj pametnega zaključimo, so redke. Včasih sem porabil precej časa in jih prebiral, sedaj pa se mi po pravici povedano to ne zdi več smiselno in čas raje porabim za kaj bolj koristnega, informacije pa poberem iz preverljivih virov.

Primer: če trenutno jem fleksibilno, 1-5x dnevno, karkoli, le da štimajo makroti, in sta tako napredek iz športnega/BB vidika kot tudi počutje/zdravje boljša kot prej, ko sem vse skupaj tempiral na minute in kompliciral, kjer ni bilo treba, poleg tega pa to opažam tudi pri čisto vseh ostalih, s katerimi sem v stiku, me nobena študija o aminopulzingu in tempiranju OH ne bo prepričala, da je to potrebno in smiselno. ;)

Človeški organizem je preprosto preveč kompleksen, da bi s takimi miniaturnimi spremembami v prehrani/tempiranju hranil lahko prelisičil mehanizme homeostaze.

Ena izmed bolj pomembnih stvari, ki sem se jih naučil med študijem, je ta, da je zdravje hudičevo kompleksna zadeva. Večina se osredotoča bolj na fizični aspekt celotne zadeve, a psihični je vsaj toliko pomemben. Lahko do mikrograma natančno vse snovi, ki so v teoriji potrebne za optimalno delovanje telesa, a bo škoda zaradi psihičnega obremenjevanja s takim protokolom bistveno večja, kot tistih nekaj promilov bolj optimalen vnos.

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OF

Odgovor04 Jul 2013, 10:02

Okej, okej, razumem. :)

Z kakšnimi dokazi me samo še prepričajte da je vpliv hrane res tako zanemarljiv v primerjavi z drugimi vplivi, pa bom tiho. :D

Upam pa da se strinjamo glede dveh stvari - če je področje tako, da je izredno težko podati znanstvena ugotovitve za vplive še ne pomeni da teh ni.

In pa osebne izkušnje so sicer fajn (in kar se tiče športnih dosežkov vam lahko samo čestitam!) ampak so v tem kontekstu precej nezanesljive, če se milo izrazim. Na sosednjem forumu so po njihovem protokolu vsi ne samo bolj zdravi in športni, ampak ne čutijo lakote, možgani so se jim pospešili, že prav übermenschlich. :lol:
Uporabniški avatar

ronnie

  • Prispevkov: 497
  • Pridružen: 12 Mar 2012, 01:28

Re: Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OF

Odgovor04 Jul 2013, 10:31

Primer: če trenutno jem fleksibilno, 1-5x dnevno, karkoli, le da štimajo makroti, in sta tako napredek iz športnega/BB vidika kot tudi počutje/zdravje boljša kot prej, ko sem vse skupaj tempiral na minute in kompliciral, kjer ni bilo treba, poleg tega pa to opažam tudi pri čisto vseh ostalih, s katerimi sem v stiku, me nobena študija o aminopulzingu in tempiranju OH ne bo prepričala, da je to potrebno in smiselno. ;)

Človeški organizem je preprosto preveč kompleksen, da bi s takimi miniaturnimi spremembami v prehrani/tempiranju hranil lahko prelisičil mehanizme homeostaze.


+1

''You can't trick your body,but the body can trick you'' ;)
http://lukafilipic.blogspot.com
Uporabniški avatar

rockyflow

  • Prispevkov: 35
  • Pridružen: 29 Avg 2012, 10:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor09 Jul 2013, 18:05

Band3 napisal/-a:Zita vsebujejo gluten in cisto prevec skroba, strocnice lektine, kriznice so groitogene, razhudniki vsebujejo solanin, sadje vsebuje fruktozo, meso in jajca vsebuje nasicene mascobe in holesterol, ribe imajo tezke kovine, mleko ima laktozo, oreski so alergeni, rastlinska olja niso OK in ehm. pitna voda vsebuje klor.


Hehe :D Dobra! ...all you need is love. :P
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OF

Odgovor09 Jul 2013, 18:31

kugla napisal/-a:Z kakšnimi dokazi me samo še prepričajte da je vpliv hrane res tako zanemarljiv v primerjavi z drugimi vplivi, pa bom tiho. :D

Na NMZ-ju te nočemo v ničesar prepričati, niti ni treba da si tiho. Ustvari si svoje mnenje! ;) Jaz sicer z veseljem debatiram o tem in vsak se lahko prehranjuje kakor sam želi. Diktatura je praksa drugih forumov. :)

Mi razlagamo tisto, kar je mogoče zaključiti iz objektivnega vidika. Sam sem se pred leti prehranjeval precej drugače - ker sem verjel, da je bil takšen ("clean") način najboljši. A se je izkazalo, da to kar sem verjel sploh ni pomembno, ker sta znanost in realnost drugačna. Tako se danes prehranjujem povsem drugače, bolj sproščeno in dosegam enake oz. boljše rezultate ter sem fizično, predvsem pa mentalno, bolj zdrav/sproščen.

Žal si kdo fleksibilno prehranjevanje predstavlja napačno - kot neko anarhijo, kjer moraš jesti sladkarije v neomejenih količinah. To ni rer - je pa med dietami in fleksibilnostjo velikanska razlika. Če nekdo spada med tisih par procentov ljudi, ki imajo težave z alergijami, občutljivostmi in podobnim, se bo - jasno - žal taki hrani moral izogibati. ;)

kugla napisal/-a:Upam pa da se strinjamo glede dveh stvari - če je področje tako, da je izredno težko podati znanstvena ugotovitve za vplive še ne pomeni da teh ni.

Res je. A to velja za obe smeri. Zaenkrat obstaja več dokazov, da gluten, sol, GI ... sami po sebi nimajo negativnega vpliva na zdrave ljudi, če se pogovarjamo o uživanju znotraj okvirjev fleksibilnega prehranjevanja (da se zadosti dnevnim potrebam, ne pa pretirava v katero koli smer).

kugla napisal/-a:In pa osebne izkušnje so sicer fajn (in kar se tiče športnih dosežkov vam lahko samo čestitam!) ampak so v tem kontekstu precej nezanesljive, če se milo izrazim. Na sosednjem forumu so po njihovem protokolu vsi ne samo bolj zdravi in športni, ampak ne čutijo lakote, možgani so se jim pospešili, že prav übermenschlich. :lol:

To se pa povsem strinjam s tabo! :)
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OF

Odgovor14 Jul 2013, 16:10

Mislim, da lahko tale članek konstruktivno prispeva k debati.

Worried Sick
Expectations can make you ill. Fear can make you fragile. Understanding the nocebo effect may help prevent this painful phenomenon.
http://www.the-scientist.com/?articles. ... ried-Sick/
Prejšnja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron