Danes je 23 Apr 2024, 13:31


Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OFFTOP

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

Polona

  • Prispevkov: 209
  • Pridružen: 29 Apr 2012, 08:59

Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OFFTOP

Odgovor02 Jul 2013, 13:56

Kaj je s to gonjo proti glutenu? Ali je dejansko kaj na tem? Sej razumem, če ljudje bolehajo za celiakijo. Ampak, ali obstaja kakšna podkrepljena znanstvena študija (študija, ne blog entuzijasta), ki bi dokazala škodljivost glutena za večino populacije?
Zadnjič spremenil admin, dne 04 Jul 2013, 09:37, skupaj popravljeno 1 krat.
Razlog: Ker gre za zanimivo debato, sem temo potegnil iz OFFTOPIC-a, saj tja vsekakor ne sodi. Jure
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 14:13

NE

Pac moda. Tako kot gonja proti fruktozi, (ne)nasicenim mascobam, belemu cukru in soli (ampak nerafinirana sta pa OK :roll: ), mleku, strocnicam...

Je pa zanimivo, da ima statisticno gledano priblizno enako stevilo ljudi problem s presnovo hemskega zeleza, kot s celikalijo, pa cisto nobeden ne govori o tem. :roll:

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 14:24

Kaj pa je narobe z gonjo proti soli, za to je dokazano, da je višji vnos potreben (res pa ne zadosten) pogoj za hipertenzijo. Ljudi s tem problemom pa je vedno več, tudi med populacijo, ki nima prekomerne telesne teže. Meni se zdi kar prav, da se malo opozarja na to, seveda pa ne pretiravat, nekaj soli rabimo...

Kakšne pa so težave, če imaš probleme s presnovo hemskega železa? Tudi anemije ali samo kakšne prebavne motnje?
Uporabniški avatar

makary

  • Prispevkov: 102
  • Pridružen: 15 Mar 2012, 14:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 14:39

Po mojem mnenju ste malo preveč resno vzeli ta iffym ali kak koli se že napiše in preveč zanemarili druga stališča prehrane. Osebno ne zaupam najbolj temu iffym, ker preprosto ne morem verjeti da naprimer porcija svežega nepredelanega krompirja in olivnega olja enako vpliva na človeški organizem kot recimo porcija nutelle (dal sem zravem olivno da ne boste rekli da je razlika v kalorijah). Sam sledim vnosu kalorij vendar ga pokrijem iz nepredelanih zdravih (vem da tega izraza nočete slišati) živil, če se mi pa zalušta lučka, snickers, špricer, masen hamburger ali kaj podobnega ga pojem / spijem tudi brez problema, vendar ne gradim jedilnika okrog takšnih živil.
Lahko mi rečete da se motim in ven vržete 100 študij ki potrujejo nasprotno vendar to je moj način razmišljanja oz. dober primer zdrave kmečke pameti.
"If you're going through hell, keep going."
Uporabniški avatar

ronnie

  • Prispevkov: 497
  • Pridružen: 12 Mar 2012, 01:28

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 14:45

Makary mislim pa da si ti malo preveč narobe vzel fleksibilno:)) To ne pomeni da gradiš osnove okoli nutelle...please. Če Jure,alpa jaz in kak drugi posta obroke s sladoledom,lion-om itd še ne pomeni da jem-o to cel dan. Še posebej na dieti se pozna, če je v jedilniku preveč energijsko nasičenih živil.....enostavno jih ful odstraniš ker si drgač veliko bolj lačen. Bolj se gre za to ''gonjo'' proti vsej ne-fitness hrani,ki se jo ima v fitnes populaciji kot da je strup za podgane. Tudi sam sem bil včasih pristaš le-te fitnes hrane(in sem še vedno---70% jem classic BB food).....ampak na koncu spoznaš, da je ves strah kruha,laktoze,sladkorja,...itd odveč, če znaš pravilno kalibrirat zadeve in se držat vnosa.
http://lukafilipic.blogspot.com
Uporabniški avatar

alexjug

  • Prispevkov: 2163
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 12:39
  • Kraj: Ljubljana, Slovenia

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 14:55

+1 na Ronniejev post.
Tudi moj jedilnik je v dobri meri "clean", tako kot verjamem, da kar velikega procenta članov na tem forumu.
Jaz imam neko "bazo" - tudi okoli 60-70%, ki jo vsakodnevno izpolnem s "clean" hrano, ostalo pa je za gušt.
http://missionsuperbody-sl.blogspot.com/ | A GOAL without a PLAN is only a WISH | MFP -> http://goo.gl/KUO0QW | Never look down on anybody unless your helping them up, as there may be a day when you are the one looking UP!
Uporabniški avatar

makary

  • Prispevkov: 102
  • Pridružen: 15 Mar 2012, 14:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 14:55

Razumem razumem pojem fleksibilno in kaj želite s tem povedati ter da ne jeste samo tega, samo vseeno jaz ne vidim smisla da bi jedel niti malo tega. V praksi verjamem da isto število kalorij iz riža in pudinga ne bo naredilo razlike v izgledu vendar pri prebavi, dvigu cukra itd. pa ne verjamem da je isto.
"If you're going through hell, keep going."
Uporabniški avatar

ronnie

  • Prispevkov: 497
  • Pridružen: 12 Mar 2012, 01:28

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 15:05

To da sam neki ne verjameš je eno,dejstvo, da zadeve v resnici NE ŠKODIJO v primernih količinah pa drugo. Sicer pa vsak zase odloča na kocnu ;)
http://lukafilipic.blogspot.com
Uporabniški avatar

makary

  • Prispevkov: 102
  • Pridružen: 15 Mar 2012, 14:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 15:07

Itak, vsakemu svoje :)
"If you're going through hell, keep going."
Uporabniški avatar

ronnie

  • Prispevkov: 497
  • Pridružen: 12 Mar 2012, 01:28

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 15:14

Točno tako:))
...pa še sample mojega današnjega jedilnika 210 B/300 OH/40 M
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
http://lukafilipic.blogspot.com
Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron