Danes je 28 Mar 2024, 14:41


Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OFFTOP

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 09:45

Saj zadovoljitev (srednjeročnih) potreb ni vse.

In če statistika pravi, da visok vnos neke vrste hrane viša verjetnost za določene bolezni, tudi ne smeš reči da je z njo kaj narobe?
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 10:58

Konkreten primer?

Tista studija, ki si jo prilimal, govori o mesnih izdelkih pri katerih naj bi bili v teoriji problem konzervansi v obliki nitratov in fosfatov. Kaj pa ce nekdo je domace salame in klobase? Kaj pa doze? Sploh pa so epidemioloske studije ze po defaultu ena taka velika jajca, ker:
a) folk laze
b) folk je pac povrsen
c) v resnicnem zivljenju je toliko enih sprejemljivk, da je nemogoce upostevati vse.
Klasicni jajcni dokaz je tisto znamenito gnilo jajce o konkretno manjsi verjetnosti zbolevanja za rakom pri vegijih pri kateri ni bilo upostevano, da so le-ti v povprecju bolj vitki in telesno aktivni, manj kadijo, manj pijejo... Ko so upostevali se te faktorje, se je razlika zmanjsala na 0.

Oz., ce parafraziram mojo profesorico statistike s faksa... V nepravih rokah je statistika ena velika prasica s katero je mozno dokazati cisto vse. Tudi povezavo med st. cevljev in IQ.

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 13:47

Konkreten primer je lahko tista študija ... pa niti nima veze konkreten primer, govorim bolj na splošno ... se strinjam, študije imajo svoje težave, ampak saj se te težave rešujejo na različne načine.

Nasploh, na primer glede procesiranega mesa, sladkorjev, nasičenih maščob, holesterola pa še česa, je veliko tudi kvalitetnih študij, ki (večinoma) kažejo v isto smer. Malo mi je nenavadno, da se samo odmahne z roko in zanemari vse kar nakazujejo ... s parimi argumenti o pomankljivosti študij.

Tko čez palec, se mi zdi da je en splošen znanstveni konsenz, da izbira hrane ima vpliv na zdravje.
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 14:28

Izbira kaksne hrane?

Se pred leti so bila jajca strup, danes so OK. Pred tem spinaca etc. Pred leti so vsi zdravniki in cajtngi pumpali z vitamini, danes se ve, da je ucinek tablet minimalen, ce sploh je kaksen. V zadnjem casu prihaja do rehabilitacije holesterola, ki btw sploh ni glavni krivec za masenje zil, ker tam samo flika poskodbe na zilnih stenah. Krivdo za nastanek diabetesa se je zvracalo izkljucno na cukr, danes se gre korak nazaj. In tako v neskoncnost.

Ampak imas vse moje socutje. Izbira kaj jesti za kosilo mora biti res travmaticna, ker cisto za vsako stvar dobis pro & proti studijo.
Zita vsebujejo gluten in cisto prevec skroba, strocnice lektine, kriznice so groitogene, razhudniki vsebujejo solanin, sadje vsebuje fruktozo, meso in jajca vsebuje nasicene mascobe in holesterol, ribe imajo tezke kovine, mleko ima laktozo, oreski so alergeni, rastlinska olja niso OK in ehm. pitna voda vsebuje klor.

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 14:46

Kaj pa povezava rakavih obolenj in mastne hrane? Študije so kar prepričljive.
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 15:13

Ce gres na oni drugi mascoboljubni portal ti bodo na podlagi studij dokazovali ravno nasprotno...

Ampak hecno, da ravno jaz spilam hudicevega advokata tukaj gor. Ker v bistvu jem verjetno bolj clean, kot vecina tistih, ki propagirajo clean hranjenje...

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 19:42

Band3 napisal/-a:Izbira kaksne hrane?

Se pred leti so bila jajca strup, danes so OK. Pred tem spinaca etc. Pred leti so vsi zdravniki in cajtngi pumpali z vitamini, danes se ve, da je ucinek tablet minimalen, ce sploh je kaksen. V zadnjem casu prihaja do rehabilitacije holesterola, ki btw sploh ni glavni krivec za masenje zil, ker tam samo flika poskodbe na zilnih stenah. Krivdo za nastanek diabetesa se je zvracalo izkljucno na cukr, danes se gre korak nazaj. In tako v neskoncnost.

Ampak imas vse moje socutje. Izbira kaj jesti za kosilo mora biti res travmaticna, ker cisto za vsako stvar dobis pro & proti studijo.
Zita vsebujejo gluten in cisto prevec skroba, strocnice lektine, kriznice so groitogene, razhudniki vsebujejo solanin, sadje vsebuje fruktozo, meso in jajca vsebuje nasicene mascobe in holesterol, ribe imajo tezke kovine, mleko ima laktozo, oreski so alergeni, rastlinska olja niso OK in ehm. pitna voda vsebuje klor.


Jep, znanost ne podaja dokončnih odgovorov, ampak se razvija, moti, popravlja.

Kar pa ni noben argument, da vpliva hrane na zdravje ni.

Pa ne propagiram nobenega načina prehranjevanja, samo izgovor, da zaradi par nasprotujočih si študij in zgrešenih teorij tega vpliva ni, se mi ne zdi smiseln.

Če že, se mi zdi bolj smiselno Juretovo mnenje, da je ta vpliv v primerjavi z drugimi faktorji majhen. Zato sprašujem kakšen je, oziroma kakšni so dokazi za to.
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 21:04

Glej, že leta se resni znanstveniki prizadevajo ugotoviti, kateri način prehranjevanja je najboljši, pa jim ne uspe. Medtem pa keša lačni šlosarji zavohajo svojo priložnost in spackajo skupaj bedarije tipa The China Study ali pa The Primal Blueprint.

Odgovora na tvoje vprašanje žal verjetno nikoli ne boš dobil.
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 21:08

Seveda vsaka stvar, ki vstopi v naše telo lahko vpliva na zdravje. To je povsem jasno in ni prav, da se trdi, da hrana na to nima vpliva. Čeprav mislim, da tega nihče ni rekel. :)

Problem je v tem, da se določena hrana smatra kot škodljiva in določena kot "zdrava". Četudi to sploh ni res - ne za eno, ne za drugo. Dokazi so dostikrat slabi, "hypani" ali pa jih sploh ni. Kot zdrava hrana se sicer v nutricionistiki smatra vsako živilo, ki ni oporečno.

Moti me, da se pozablja, da so škodljiva živila vse okrog nas. Biološko pridelana jabolka so baje oh in sploh zdrava, a kdor je poslušal kako predavanje na Biologiji ve, da so določene plesni, ki se razvijajo na taki hrani dokazano rakotvorne (oz. njihovi mikotoksini, če smo natančni). Kaj je torej prava izbira: škropljena ali bio? Jabolka ali kosmiči?

Zmerno prehranjevanje bo v večini primerov vse skupaj uravnovesilo. Če se v miselnosti, da bomo z izogibanjem določeni hrani naredili veliko pozitivno razliko, z izborom obremenjujemo, kot je napisal Band3, verjamem, da bo stres, ki pride zraven, vsak morebiten plus izravnal.

Band3 napisal/-a:Izbira kaj jesti za kosilo mora biti res travmaticna, ker cisto za vsako stvar dobis pro & proti studijo.


Hkrati se z zatekanjem k manj raznolikemu (= manj fleksibilnemu) prehranjevanju veča možnost, da delamo več škode kot koristi. Znanost pač nudi vedno nova dognanja. Dober primer so jajca, ki so jih nekoč vsi umikali iz jedilnikov, danes pa z njimi pretiravajo. Kaj če bi raje ves čas zmerno uživali v njih?

Pomembno je omeniti, da je največ kar je (po mojem mnenju!) smiselno narediti, da se ravnamo po nekih splošnih načelih, ki so kolikor toliko dobro dokazana in nam ne povzročajo stresa. Npr. to, da GI pri zdravih ljudeh nima vpliva na rejenje in da je dieta, ki temelji na zavračanju določenih živil lahko škodljiva.

Debata je žal preveč filozofska in premalo raziskana (najbrž trenutka, ko bi lahko rekli, da je dovolj, ne bomo dočakali), da bi lahko našli odgovor na taka vprašanje.
Vseeno se mi vse to ne zdi niti približno toliko pomembno kot naše genetske predispozicije in že omenjeni faktorji:
kugla napisal/-a:Če že, se mi zdi bolj smiselno Juretovo mnenje, da je ta vpliv v primerjavi z drugimi faktorji majhen.

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: OFF TOPIC

Odgovor04 Jul 2013, 08:21

Dobivam občutek, da študije postajajo "kr neki" - itak za vsako stvar najdeš nasprotujoče si rezultate, zato se folk najprej odloči, kaj verjame, potem pa išče napake v študijah, ki so nasprotne njegovemu mnenju.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

cron