Danes je 19 Apr 2024, 15:21


Gluten, sol, prehrana in zdravje - zanimiva debata iz OFFTOP

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

Polona

  • Prispevkov: 209
  • Pridružen: 29 Apr 2012, 08:59

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 15:22

Band3 napisal/-a:NE

Pac moda. Tako kot gonja proti fruktozi, (ne)nasicenim mascobam, belemu cukru in soli (ampak nerafinirana sta pa OK :roll: ), mleku, strocnicam...


No, sej sem bila prepričana, ampak vseeno. Res ne razumem več ljudi, da tako globoko verjamejo v tako globoke ekstreme. Jaz sama resnično verjamem, da je sladkarija enako "zdrava" kot npr. riž, piščančja prsa, zelenjava ... Mogoče se sliš neumno, ampak dejansko to verjamem. To je moja vera. 8-)
Uporabniški avatar

Zeratrem

  • Prispevkov: 1012
  • Pridružen: 11 Mar 2012, 15:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 16:40

Saj fleksibilno pomeni ravno to, da ješ Nutello IN riž IN p'šanca IN sardele IN kokosovo maslo IN jajca etc. Uravnoteženo pač. "Zdrava" kmečka pamet prej sugerira, da ješ raznoliko, kot pa samo "clean" in "zdravo". Zdaj se že pojem "kmečka pamet" uporablja povsem meščansko. Kmečka pamet ti pravi, da jej prasca IN polento, da boš moč'n!
Mati, masla bi!
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 16:49

Sydney napisal/-a:Kaj pa je narobe z gonjo proti soli, za to je dokazano, da je višji vnos potreben (res pa ne zadosten) pogoj za hipertenzijo. Ljudi s tem problemom pa je vedno več, tudi med populacijo, ki nima prekomerne telesne teže. Meni se zdi kar prav, da se malo opozarja na to, seveda pa ne pretiravat, nekaj soli rabimo...

Kakšne pa so težave, če imaš probleme s presnovo hemskega železa? Tudi anemije ali samo kakšne prebavne motnje?


Se strinjam, da večina poje preveč soli, ne strinjam se pa z idiotizmi v smislu bela rafinirana sol je strup, ki ga je treba nujno zamenjati s himalajsko soljo ali pa sečoveljskim solnim cvetom, ki sta "dokazano" boljša. NaCl = NaCl, that is.

Vzrokov za moteno presnovo hemskega železa je več, najpogotejša je gensko pogojena hemokromatoza, ki v hujši obliki vodi do ciroze jeter, nekaterih oblik diabetesa, okvare sklepov... V anglosaških deželah ima blažjo ali težjo motnjo kar kake 10% prebivalstva. Zanimivo, pa živ fitness diet freak ne govori o tem, da mogoče ne bi bilo pametno pretiravati z rdečim mesom. Ja, paleo je zakon. :roll:
http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJM199912233412607
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: OFF TOPIC

Odgovor02 Jul 2013, 20:25

makary napisal/-a:V praksi verjamem da isto število kalorij iz riža in pudinga ne bo naredilo razlike v izgledu vendar pri prebavi, dvigu cukra itd. pa ne verjamem da je isto.


Seveda ni isto - nihče ni rekel, da se riž prebavi enako kot puding (ali sladoled, ali čokolada, ali brokoli, ali ...). Nima pa to prav nobene veze z zdravjem.

ronnie napisal/-a:To da sam neki ne verjameš je eno,dejstvo, da zadeve v resnici NE ŠKODIJO v primernih količinah pa drugo. Sicer pa vsak zase odloča na kocnu ;)


Zeratrem napisal/-a:Saj fleksibilno pomeni ravno to, da ješ Nutello IN riž IN p'šanca IN sardele IN kokosovo maslo IN jajca etc. Uravnoteženo pač. "Zdrava" kmečka pamet prej sugerira, da ješ raznoliko, kot pa samo "clean" in "zdravo". Zdaj se že pojem "kmečka pamet" uporablja povsem meščansko. Kmečka pamet ti pravi, da jej prasca IN polento, da boš moč'n!


Točno tako. Upam si trdit, da nas večina na tem forumu je bolj zdravo kot večina ''health food'' ektremistov. Ključ je v raznolikosti in primernem energijskem vnosu.

Kar se tiče zdravja, kot sem že nekajkrat napisal:
-aktivnost
-primeren energijski vnos -> primerna telesna teža
-izogibanje strupom (kajenje, alkohol v velikih količinah, ...)
-raznolika prehrana (= jej čisto vse)
-čim manj distresa in psihičnega obremenjevanja (to se nanaša tudi na prejšnjo alinejo!)

To je to. Drži se tega, pa boš naredil skoraj vse, kar lahko.

Jedilnika izključno na sladoledih, čokoladi in podobnih zadevah ob normalnem odnosu do hrane ne moreš in ne boš gradil. To se prehodno zgodi, če preklopiš iz clean BB hrane na jej vse režim, o tem pa smo takoalitako že večkrat debatirali.

Pa da ne bomo delali krivice čokoladi in sladoledu: ne gre za ''prazne'' kalorije in tudi v teh živilih se najde vrsto pomembnih mikrohranil! To se mi zdi, da se velikokrat pozablja v teh debatah.

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 05:56

Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 08:15

Ponavadi shit happens, ko je vnos previsok in je (posledično ali pa še ne) telesna teža previsoka ob hkratnem pomanjkanju aktivnosti. Sploh slednje kar konkretno spremeni nekatere metabolne poti. Verjetno bi lahko velik delež udeležencev v raziskavi, katere zaključek si nalimal, uvrstili v to opisano skupino. Seveda ni vedno in v vsakem primeru tako črno belo. Kot tudi ni črno-bela razdelitev hrane na ''zdravo'' in ''nezdravo''. Poleg količine, je bolj kot vrsta hrane verjetno pomemben način življenja (aktivnost, stres (!), ...) populacije, ki uživajo to hrano.

Kaj točno so uvrstili med procesirano meso, sicer ne vem, se je pa pametno izogibati pretirani peki oziroma žganju mesa. Vpliv teh izdelkov na KVS se lahko pokaže predvsem preko povečanega uživanja soli. Med študiranjem PaFi-ja mi je v glavi ostala zanimiva primerjava: neki japonski (?) ribiči, ki uživajo po 20g in več soli dnevno v več kot 80% razvijejo hipertenzijo. Po drugi strani pa je ta bolezen pri populacijah, ki soli uživajo minimalno oziroma skoraj nič, neznana oziroma se ne razvije. Mi smo nekje vmes in tudi stopnja hipertenzije je nekje vmes. Za razliko od npr. ateroskleroze, ki se pojavlja pri vseh v takšni ali drugačni meri, hipertenzija ni neizbežna bolezen. Zanimivo je to, da tudi pri tistih ribičih ne razvijejo vsi hipertenzije, kar kaže na nekatere še nepojasnjene mehanizme in vpliv dednosti.

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 08:33

Pri teh študijah ponavadi kontrolirajo faktorje, ki si jih napisal. Ne vem za tole konkretno, ki je prva, ki sem jo našel za primer ... ampak je še množica podobnih, kjer kontrolirajo telesno težo, aktivnosti, kajenje, stres ipd. pa ugotovijo določene tendence.

Se popolnoma strinjam, da je faktorjev, ki vplivajo na bolezni več ter je njihov vpliv različno močan, a sem mnenja, da rezultatov nekaterih dobro zastastavljenih študij ni kar za odmisliti.
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 08:40

kugla napisal/-a:Kakšno je potem mnenje o možici študij, ki nakazujejo na to, da vrsta hrane ima vpliv na določene bolezni?
[/url]


Kot pravi stara ljudska modrost: Sto ljudi, sto cudi. Modernizirano in aplicirano bi lahko rekli: Sto ljudi, sto genetskih in fenotipnih profilov. :D Ko zacne kdo govoriti o super- in skodljivih zivilih, jaz dobim ospice. Zdravo ali skodljivo za koga tocno? Glej, raznorazni oreski, arasidi, jagode, itd. so lahko superzdravi dokler nisi nanje alergicen in ne skripnes zaradi anafilakticnega soka. Dokazano univerzalno skodljivih stvari je v hrani res malo, npr. akrolein, heterociklicni amini, trans mascobe (o teh sicer se vedno tace debata)... Vse ostalo je bolj ali manj stvar srece in zivljenjskega sloga na splosno.
Zadnjič spremenil Band3, dne 03 Jul 2013, 08:51, skupaj popravljeno 2 krat.

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 08:50

Seveda, govora je o povprečjih ... ker zase konkretno težko ugotoviš kaj ti določena sestavina dela po žilah. :)

Vse ostalo je bolj ali manj stvar srece in zivljenjskega sloga.


A je res življenski slog tako prevladujoč proti prehrani?
Uporabniški avatar

Band3

  • Prispevkov: 146
  • Pridružen: 25 Nov 2012, 21:34

Re: OFF TOPIC

Odgovor03 Jul 2013, 09:05

Prehrana je del zivljenjskega sloga. Tako, kot rabi telo gibanje, pocitek, sprostitev..., rabi tudi gorivo, gradbeni material in rezervne sraufe, ki jih dobi s hrano. Ce vzames nekoga, ki zivi od kruha z nutelo, zanj tezko reces, da s hrano dobi vse, kar potrebuje. Ampak to se ne pomeni, da je s kruhom oz. nutelo bililokaj narobe.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron