Danes je 28 Mar 2024, 11:27


OFF TOPIC

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

ZeRoberto

  • Prispevkov: 422
  • Pridružen: 11 Mar 2012, 11:50

OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 09:41

Predlagam, da se tukaj piše vse kar "ne spada" nikamor drugam, kot so razne debate, ki niso direktno povezana z določeno temo itd., tako da se ne smeti drugih tem in bo forum bolj pregleden.
ISSA certified (Strength and conditioning) trainer
Uporabniški avatar

ZeRoberto

  • Prispevkov: 422
  • Pridružen: 11 Mar 2012, 11:50

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 10:03

Bom kar jaz tukaj napisal moje mišljenje, zakaj se ta forum relativno hitro širi in ima čedalje več privržencev, posledično tudi "sovražnikov".

-NEreklamiranje določenih dodatkov: Ker je forum nevtralen (mislim da edini v SLO), je veliko bolje za uporabnike, ker lahko podajo mnenja/kritike o katerihkoli izdelkih in ne bo noben vžaljen....

-NE forsiranje določenih tipov treninga: Čeprav sta Jurc in David v BB vodah in trenutno trenirata bolj kot PL, ne "štulita" svoj program vsakemu, kot je to v navadi drugje.

-PREPROSTOST: v smislu prehrane IIFYM (čeprav imam sam tudi nekatera nesoglasja s tem načinom prehranjevanja in ga ne podpiran najbolje v celoti-ampak to je tema za drugič), kar marsikomu veliko bolj ustreza kot Life stile...Tukaj bi recimo izpostavil dva "avtorja".

*MCalex: osebno nisem bil nikoli v sporu z njim, tako da nimam slabega mnenja o njemu, ker mi je tudi pomagal ko se rabil pomoč, pa vendar ne pomeni, da se strinjam z njegovin načinom treninga in prehrane. Seveda so pozitivne lasnosti pr takem načinu, a bom trenutno izpostavil tiste slabosti, ki sem jih sam občutil oz. drugi.
1.) PREHRANA"36" obrokov po treningu, v točno določenem razmerju, časovnem okviru (takoj po, 45min kasneje, 45 min kasneje, 1 uro kasneje....). Za večino ljudi je to praktično nemogoče oz. zelo bremeni socialno življenje in se slej ali prej pride do tega da se opusti/zemenja ta način prehranjevanja. Ogromno dodatkov, ki za večino ljudi niso SPLOH pomembni in ne bodo naredili bistvene razlike, poleg tega pa so strošek, ki je v današnjih časih samo še večji!
2.)TRENING: Podobno kot pri prehrani, malo preveč v detajle. Se strinjam da BB ne more delati samo osnovnih vaj in se doda kakšna izolacijska za "popravilo" simetrije, samo da pa se dela izključno na mašinah po nekih biomehaničnih optimalnih pravilih in se pri tem uporablja enačbe kot so 1+1/2, vse na tenziji, nič na treningu CNSja, ki mislim, da je pri naturalcih še kako pomeben, ravno zaradi večje aktivacije mišičnih vlaken....

Drug avtor GROM:
1.) Prehrana mi je veliko bližje kot MCalexov način (skratka nepredelana hrana....), me pa moti točno določen timing, točno 3h, 6 obrokov, izogibanje nekaterih živilih, ki se mi zdi da niso tako slaba...ampak kot sem povedal manj "pripomb" na njegov pogled, kar se tega tiče.
2.) trening, dosti manj kompliciranja, ampak se mi zdi preveč ozkogled v tem smislu. pač 8-12ponovitev, včasih do 15 in to je to. Manjka večji razpon ponovitev....

Da se razume, nisem "na nobeni" strani in imam svoje neodvisno mnenje glede vseh treh forumov. Res pa je da mi je NMZ filozofija vsaj po načinu treninga zelo blizu oz. imam sam enako mnenje. Kot že rečeno pri hrani ne toliko-so seveda tudi skupne točke, ampak to je tema za drugič, če bo koga zanimalo moje mnenje :)

Toliko iz moje strani.
ISSA certified (Strength and conditioning) trainer

Nino

  • Prispevkov: 1734
  • Pridružen: 16 Jan 2012, 11:31

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 10:30

ZeRoberto napisal/-a:Bom kar jaz tukaj napisal moje mišljenje, zakaj se ta forum relativno hitro širi in ima čedalje več privržencev, posledično tudi "sovražnikov".

-NEreklamiranje določenih dodatkov: Ker je forum nevtralen (mislim da edini v SLO), je veliko bolje za uporabnike, ker lahko podajo mnenja/kritike o katerihkoli izdelkih in ne bo noben vžaljen....

-NE forsiranje določenih tipov treninga: Čeprav sta Jurc in David v BB vodah in trenutno trenirata bolj kot PL, ne "štulita" svoj program vsakemu, kot je to v navadi drugje.

-PREPROSTOST: v smislu prehrane IIFYM (čeprav imam sam tudi nekatera nesoglasja s tem načinom prehranjevanja in ga ne podpiran najbolje v celoti-ampak to je tema za drugič), kar marsikomu veliko bolj ustreza kot Life stile...Tukaj bi recimo izpostavil dva "avtorja".

1.) PREHRANA"36" obrokov po treningu, v točno določenem razmerju, časovnem okviru (takoj po, 45min kasneje, 45 min kasneje, 1 uro kasneje....). Za večino ljudi je to praktično nemogoče oz. zelo bremeni socialno življenje in se slej ali prej pride do tega da se opusti/zemenja ta način prehranjevanja. Ogromno dodatkov, ki za večino ljudi niso SPLOH pomembni in ne bodo naredili bistvene razlike, poleg tega pa so strošek, ki je v današnjih časih samo še večji!2.)TRENING: Podobno kot pri prehrani, malo preveč v detajle. Se strinjam da BB ne more delati samo osnovnih vaj in se doda kakšna izolacijska za "popravilo" simetrije, samo da pa se dela izključno na mašinah po nekih biomehaničnih optimalnih pravilih in se pri tem uporablja enačbe kot so 1+1/2, vse na tenziji, nič na treningu CNSja, ki mislim, da je pri naturalcih še kako pomeben, ravno zaradi večje aktivacije mišičnih vlaken....


Odlično napisano @ZeRoberto, sem označil tisto kar mene moti pri mcalexu, kar direkt povem. Poleg tega, se grem stavim da (se moram vrniti na tisto blefiranje na flexshop forumu) je mcalex ciljal na NMZ forum oz. natančneje na Jureta, nima pa jajc (kakor on pravi) da bi to napisal, zato raje ovinkari. Nevem kaj za vraga ga naenkrat tako močno NMZ-jevci motijo?

Daj mcalex če imaš kaj za povedat povej tukaj, ne pa da drugje šinfaš ime nekoga, ki si to ne zasluži.
Uporabniški avatar

Zeratrem

  • Prispevkov: 1012
  • Pridružen: 11 Mar 2012, 15:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 11:23

Meni je NMZ način tudi bolj blizu. Zakaj? Ker imam fintes za eno izmed mnogih dejavnosti v mojem življenju. V tem uživam, ampak od tega pa ne živim. Kar se Gromovega pristopa tiče, bi rekel, da je zelo pošten. On vedno svetuje, kot se mu zdi, da je optimalno iz vidika BB. Nikoli pa ne reče, da je to optimalno iz vidika socialnega življenja, kariere v službi itn. :) Nočem biti advokat komurkoli, ampak na forumu od Groma sem se vseeno veliko naučil.

NMZ pa mi je, podobno kot v filmu Matrix, odprl oči. Zaradi česar sem zelo hvaležen. Rešen sem obsesije 8 obrokov, nervoznega gledanja na uro, kadar trening traja več kot 1h. Posiljenega delanja serij po 1min30sekund pavze itn. :) Pa precej druge hrane se je znašlo na mojem jedilniku v zadnjih mesecih, zaradi česar se veselim naslednjega obroka, ne pa ves razočaran gledam v skodelico kosmičev in popranega piščanca. :) Napredek? Če vštejem še večje splošno zadovoljstvo zraven napredka v moči in MM, potem je vsekakor boljši.
Mati, masla bi!
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 11:37

Se strinjam z vsem napisanim. Prav danes mi sem šel v Flexshop in mi je sicer lušna dekilna predavala okrog novih bcaa, ki imajo razmerje 8/1/1 namesto 2/1/1 in so dražje gor dol. Vse super in prav ampak to ne bo naredilo nekega hudega napredka v treningu. Just gimme my damn bcaa's!

Tu je pač no bullshit bodybuilding princip.
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 12:31

Zdej jaz opažam dva ekstrema:
- Na eni strani so IIFYM, Leangains..ipd. variante, kjer je predvsem ogromen poudarek na prihranku časa in denarja in predvsem normalnemu življenju, brez tupperware posode.
Meni npr. ta način zelo ustreza, ker nimam tekmovalnih ambicij. Prav tako nisem pripravljen dajat ogromnih količin denarja za dodatke, ki mi ne prinašajo praktično nič.
- Na drugi strani pa klasična BB mentaliteta, s ciljanjem na perfekten timing hranil, obrok na vsake 3 ure in predvsem cel stack legalnih dodatkov, ki tako "dokazano" pomagajo particionirat hranila v mišice.

Sej ne rečem, vsakemu svoje, ampak tisti ki je pripravljen dat za razne legalne anabolic stacke s tribulusom, DAA, All-in-One in podobne dodatke z sestavinami, ki so morda učinkovite pri miših, bi si prihranil kakšno leto treninga in si privoščil za ta denar konkretno kuro. Vem da je to natural muscle zone ampak fuck it, če bi že hotel dat 200€ mesečno za take in drugačne ekstrakte, grem pa raje na AS. (govorim hipotetično, sem natural)

Prav tako bi bil vesel, če bi si kdo od slovenskih "gurujev" npr. prebral Davidov članek o GI in nehal objavljat neke publicistične povzetke študij ala ScienceDaily in iz tega izpeljevat neka priporočila.
Objektivno mnenje o določeni sestavini/načinu prehranjevanja se lahko ustvari le ob pregledu vse ali pa vsaj večino literature na to temo.
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog
Uporabniški avatar

Zeratrem

  • Prispevkov: 1012
  • Pridružen: 11 Mar 2012, 15:52

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 12:36

Glede sintetičnih anabolikov in naravnih anabolikov: meni se to ločevanje že v osnovi ne zdi smiselno. Z obemi ustvariš neko okolje v telesu, ki ga sicer z običajno hrano ne bi. Ali je snov nastala v listih neke rastline ali pa v loncih kakšnega predelovalnega obrata, nima kaj dosti veze - to ločevanje je samo semantika in leporečje.
Mati, masla bi!
Uporabniški avatar

ZeRoberto

  • Prispevkov: 422
  • Pridružen: 11 Mar 2012, 11:50

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 13:08

gujdek napisal/-a:Zdej jaz opažam dva ekstrema:
- Na eni strani so IIFYM, Leangains..ipd. variante, kjer je predvsem ogromen poudarek na prihranku časa in denarja in predvsem normalnemu življenju, brez tupperware posode.
Meni npr. ta način zelo ustreza, ker nimam tekmovalnih ambicij. Prav tako nisem pripravljen dajat ogromnih količin denarja za dodatke, ki mi ne prinašajo praktično nič.

- Na drugi strani pa klasična BB mentaliteta, s ciljanjem na perfekten timing hranil, obrok na vsake 3 ure in predvsem cel stack legalnih dodatkov, ki tako "dokazano" pomagajo particionirat hranila v mišice.


Ravno to sam povdarjam že nekaj časa (let), ko gre za nasvete SPLOŠNE FITNES POPULACIJE, kar je pa 95% ljudi na forumih. Če pogledamo sta na tekmo šla Jurc, David-4 leta nazaj, MAD max-4 leta, Pero 2 leti nazaj pa MC mislim da tudi 4 leta.. Se pravi 470 registriranih na forumu od tega jih je 5 tekmovalo. Do the math (98,9% jih ni tekmovalo).

Ravno zaradi tega se mi zdi nesmiselno iti v takšne detajle glede treningov, prehrane in lifstyla kot takega, za nekoga, ki nima tekmovalnih namenov. Večina ljudi hoče imeti enostavno dobro postavo (recimo %BF tak, da se vidijo trebušne, kar pomeni nekje 10 ali manj, seveda odvisno od debeline trebušne stene, nekaterim se vidijo lahko tudi pri višjem % BF, ampak splošno gledano tako nekako) in biti relativno močni/spodoben performance. Da pa to dosežejo ne rabijo iti v nevem kakšne detajle in kompliciranja.
1.) Trening Osnovne vaje (ne glede na "biomehanične" dispozicije vsakega posameznika). Logično, da nismo vsi optimalni za vse, kar pa ne pomeni, da se moramo teh vaj čisto izogibati. Pač če nekomu z dolgimi rokami super paše DL, mu BP sigurno ne bo, a zdej to pomeni da ga ne bo delal oz. katero podobno vajo? NE.

2.) Če kdo želi seveda lahko doda izolacijo tudi na mašinah ali s prostimi utežmi-čeprav s prostimi res težko najdeš izolacijo (tudi standing biceps curl z visoko težo, zahteva tren core, stabilizatorje...)

3.) Prehrana-pač nek "clean food" z normalnim (oz. si vsak prilagodi razmerjem B/M/OH,) in nekako poskrbi da bo na daljši rok poskrbel, da bo dobil vsa mikro in makrohranila, ne pa točen timing do sekunde, točno št obrokov na ure...

Drugo je če se nekdo pripravlja na tekmo, kjer rabi res stvari popeljati na višji nivo. AMpak kot že rečeno, večino ljudi ne rabi tega.

4.) "genetika" vse več se mi zdi, da se ljudje na to zgovarjajo in premalo vložijo dela, in kar je še bolj pomembno KONSTANTA, se pravi leta treningov, ne pa 2 mesca, pol bi pa radi šli v detalje koliko česa pojesti točno, ker so oni "skinny fat" in ne morjo shujšat oz. dobit teže, uporabljati napredne tehnike na treningu. Obstajao ljudje, ki imajo težave s tem, samo vseeno mislim,da se pretirava z dejasnkim številom takih osebkov, ker po takem bi vsak drug V SLO imel probleme s tem, če bi res bilo na tako visoki stopnji. Logično da je nekdo skinny fat, če je malo čipsa pa sedi za compom 10ur dnevno-js pa nimam dobre genetike--->no F*** da nimaš, nisi superman. Pa mislim, da je celo david rekel da je bil skinny fat, pa ga poglejte zdej...
ISSA certified (Strength and conditioning) trainer
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 14:00

Hvala vsem za res lepe in prijazne besede! :)

Nino napisal/-a:Daj mcalex če imaš kaj za povedat povej tukaj, ne pa da drugje šinfaš ime nekoga, ki si to ne zasluži.

Mcalex je (bil) registriran na ta forum, ampak sem ga žal moral že nekaj časa nazaj bannati, ker (parafraziram) "bo objavljal neresnice o meni, dokler se mu javno ne opravičim in povem, da mi je "njegov" način treninga bolj ustrezal". To je že začel početi v temi o natural tekmah.
Razlog je očitno osebna zamera ob zamenjavi načina treniranja. Ne vem pa, zakaj Jure.
To se mi zdi prav, da povem, ker se pogovarjamo o osebi, ki se ne more branit, sicer pa o tem ne bi rad na dolgo razglabljal, ker mi toliko negativizma na slovenskih forumih gre na živce in bi rad, da smo vsaj tukaj malo bolj pozitivno naravnani. :) :)

ZeRoberto napisal/-a:4.) "genetika" vse več se mi zdi, da se ljudje na to zgovarjajo in premalo vložijo dela, in kar je še bolj pomembno KONSTANTA, se pravi leta treningov, ne pa 2 mesca, pol bi pa radi šli v detalje koliko česa pojesti točno, ker so oni "skinny fat" in ne morjo shujšat oz. dobit teže, uporabljati napredne tehnike na treningu. Obstajao ljudje, ki imajo težave s tem, samo vseeno mislim,da se pretirava z dejasnkim številom takih osebkov, ker po takem bi vsak drug V SLO imel probleme s tem, če bi res bilo na tako visoki stopnji. Logično da je nekdo skinny fat, če je malo čipsa pa sedi za compom 10ur dnevno-js pa nimam dobre genetike--->no F*** da nimaš, nisi superman. Pa mislim, da je celo david rekel da je bil skinny fat, pa ga poglejte zdej...

Res je, tukaj skinny fat. :) :)
Mislim pa, da pri "negenetiku" trening s heavy kompleksnimi vajami pride še bolj do izraza.
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: OFF TOPIC

Odgovor13 Apr 2012, 14:09

Tole bi pristavil (kar se tiče kompliciranja pri dodatkih in prehrani zaradi priprave na tekmo vs. bolj enostavnega pristopa pri netekmovalcih):

Jaz trdim, da je nesmiselno komplicirati na minute natančno in s 1001 dodatkom tudi pri tekmovalcih. Pristop, ki ga sam uporabljam, ni nič manj optimalen (oziroma je bolj) kot tako kompliciranje, katerega sem tudi sam dolgo časa prakticiral. Ne gre se tu torej za to, da bi hotel prišparati na času, se manj obremenjevati, itd. Meni je cilj, da sem 100% pri stvari, da bom dober na tekmovanjih in na mojo (veliko srečo in zadovoljstvo :D ) je zgoraj omenjeno kompliciranje preprosto nesmisel in v praksi ne vodi do boljših rezultatov.

Nekaj let sem jedel ob točno določeni uri natanko določeno količino in kompliciral pri dodatkih, dokler nisem prišel do zaključka, da je to popolnoma nepotrebno. Človeško telo je tako zelo kompleksen organizem s številnimi in zapletenimi mehanizmi uravnavanja homeostaze, da take stvari preprosto ne pridejo do izraza.

To sem mi je zdelo vredno poudariti, da končno razjasnimo: nekompliciranje v našem smislu ne pomeni oddaljitev od optimuma!

Kar se tiče pristopov k treningu: vsakemu svoje. Jaz sem preizkusil kar nekaj stvari in prišel do svojega zaključka. Ker nočem, da bi številni ponavljali iste napake, skušam(o) to sedaj razširiti na informacij željne fitnes navdušence. BB/fitnes ni eno samo matranje in šopanje ponovitev z namenom, da čim bolj uničiš mišico in si še nekaj dni potem nepokreten. To je najlažje naredit, zato pa tudi je toliko nekih kvazi trenerjev.
Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron