Danes je 29 Mar 2024, 10:43


OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo

masoli

  • Prispevkov: 340
  • Pridružen: 21 Mar 2012, 09:30

OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor12 Okt 2013, 03:11

OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Pred kratkim sem bil kritiziran ker sem 7 letni deklici pustil, da izvaja vajo hyperextension, statično v iztegnjeni poziciji, z 2,5kg kolutom. Pa ne bom zdej poimensko, čeprav me je ta oseba javno izpostavila (khmm...Žiga Hus). Nekako logično se mi zdi in v tem ne vidim problema, da se lahko vsaka vaja, ki se lahko izvaja z lastno težo, izvaja tudi z obremenitvijo (torej vsaka vaja nasploh). Svojo logiko bom pojasnil malo kasneje, najprej pa, ker sem človek ki ne verjame slepo govoricam, ampak želi za vsako trditev dokaze, sem poiskusal poiskati dokaze, ki trdijo nasportno kot jaz. Do zdaj še logičnih argumentov proti nisem zasledil. ˝On je rekel, na difu so učili, on se je poškodoval zaradi uteži...˝ to seveda niso logični argumenti, ampak govorice na nivoju Damjana Murkota.

Pa začnimo.

Najprej sem hotel poiskati slavno, že večkat omenjeno, ampak nikoli citirano študijo, ki govori o tem, da dviganje uteži zavira rast. V google sem vpisal ˝study weightlifting kids˝. Glej ga zlomka, prva stran iskanja je pokazala povezave do strani, ki skušaj razbiti ta mit. Nikjer sledu o tej študiji, iščem dalje...pojavijo se prve študije, ki trdijo ravno nasprotno:

-TRENING MOČI PRI OTROCIH IN NAJSTNIKIH
Relaventne študije med letoma 1980 in 2008 so bile pregledane (PubMed, MEDLINE). Zaključek: Otroci lahko izboljšajo moč in zdravje v ustrezno nadziranem treningu treningu moči.
http://www.experts.scival.com/jhu/pubDetail.asp?t=pm&id=23015875&n=Teri+Mccambridge&u_id=4022

-OTROCI IN TRENING Z OBREMENITVIJO
Ljudje smo bili nekoč lovci in nabiralci, danes smo ˝couch potatoes˝, še posebej otroci. Danes zelo malo otrok dobi primerno aktivnost, da ustrezno pripravi svoje mišice, vezi in kosti. To lahko pri visokih obremenitvah, do katerih prihaja pri športih (skoki, tek, meti, padci), vodi do poškodb. Predlaga se ne le anaerobna aktivnost, ampak tudi trening pod obremenitvijo.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19620931

-ALI SO OTROCI SPOSOBNI PRIDOBITI MOČ PRED PUBERTETO?
Sposobnost pridobivanja moči se veča s starostjo, s puberteto ni nobenih večjih sprememb-preskokov.
http://pediatrics.aappublications.org/content/126/5/e1199.abstract

-GOSTOTA KOSTI MLADINSKIH OLIMIJSKIH DVIGOVALCEV
Sicer so v študiji vključeni najstniki, ampak vseeno pomembno, olimpijski dvigovalci so imeli večjo gostoto kosti kot kontrolna grupa, celo večjo kot odrasla kontrolna grupa.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8231753

-RASTNI HRUSTANEC IN TRENING Z OBREMENITVIJO
Izjava:˝dviganje uteži lahko zavira rast zaradi poškodb rastnega hrustance˝ je očitno tako neumna, da si sploh ne zasluži študije, ali pa je samo jaz ne najdem. Rastni hrustanec je najšibkejši del kosti, zato takšna bojazen da se poškoduje. Poškoduje se lahko samo z zlomom, majhen procent teh zlomov pa se nepravilno zaceli in zakomplicira. A JE RES KDO TAKO NEUMEN, DA MISLI, DA SE BO KOST OTROKA, PRI KONTROLIRANEM OKOLJU, BREZ SUNKOVITIH GIBOV, PRI TRENINGU POD OBREMENITVIJO, HITREJE ZLOMILA, KOT PRI OSTALIH ŠPORTNIH AKTIVNOSTIH? Te poškodbe so pogoste recimo če te ˝fukne po štengah˝ ali če te ˝zgazi tovornjak˝.

˝One-third of all growth plate injuries occur in competitive sports such as football, basketball, or gymnastics, while about 20 percent of growth plate fractures occur as a result of recreational activities such as biking, sledding, skiing, or skateboarding˝
vir: http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Growth_Plate_Injuries/#2

In še en zanimiv link, ki predlaga trening moči pri otrocih, kot postopno pripravo na sunkovite (meti, skoki) in traumatične situacije v drugih športih (padci):
http://www.ericcressey.com/the-truth-about-kids-and-resistance-training


Pa končajmo s študijami, nisem ravno ljubitelj, nikoli se nisem kaj veliko izobraževal z njihovo pomočjo. Največ sem se naučil, z zadnje čase med ljudmi zelo zanemarjenim, razmišljanjem. Nekaterim študije pač pomenijo vse, edini dokaz, zato jih moram vključiti. Na vse pretege sem se trudil iskati eno študijo, ki bi mi spremenila mnenje, pa je nisem našel.

Pa podajmo ta konkreten primer. Bil sem kritiziran ker je 7 letna deklica v statični poziciji hiperekstenzije (ime vaje) v rokah ob prsih in kasneje tudi na lopaticah držala 2,5kg težko utež. Pa preglejmo neumne argumente ki so mi bili ponujeni:

-NARAVNA TEŽA (TELESNA TEŽA) JE OK, DODATNO BREME NI OKEJ:

1. argument proti:
Bom podal 2 primera:
1.Deklica dela hiperekstenzijo tako, da drži utež na prsih, s tem poveča obremenitev na ledveni del.
2.Deklica dela hiperekstenzijo tako, da iztegne roke pred glavo, s tem poveča obremenitev na ledveni del.
Predpostaljajmo da je povečanje obremenitve na ledveni del v obeh primerih enako (ob določeni teži uteži se bo zgodilo natanko to). Torej smo z obema načinoma izvedbe dosegli isto stvar, VEDNAR v 1. primeru ima deklica v rokah čarobni železni zlitek ki uničuje mlada življenja, v 2. primeru pa deklica uporavlja telesno težo (po novem se uporablja zdaj tudi izraz naravna teža-sarkazem). I rest my case.

2. argument proti
Če 100 kilogramski otrok skače po eni nogi je to manj stresno kot če 50 kilogramskemu otrok skače po eni nogi in pri tem uporablja 2kg težak utežni jopič? Po logiki nekaterih strokovnjakov je potem prva situacija ok, druga pa škodljiva. Telo ne loči med obremenitvijo špeha in železa.

-OBRABA SKLEPOV SE BO POZNALA KO BO STAREJŠA:
Tu bom podal samo eno retorično vprašanje v kontekstu te vaje, kjer je bil ta argument tudi podan. Ali se sklep lahko obrablja če se ne premika? Dalje se mi sploh ne da debatirat.


Deklica je na istem treningu delala tudi počepe. 2 kilogramsko utež je pobirala od tal, nekako takole:
Slika

oziroma nekako takole:
Slika
omg, to je mučenje otrok

Vsi vemo kako odrasli pobiramo stvari iz tal. Romunski deadlift z zlomljeno hrbtenico bi jaz temu rekel. Deklica je imela že rahle težave s pravilnim pobiranjem, če se bo tako nadaljevalo bo razvila nesorazmerja, kot vsi mi ostali, ki zaradi današnjega življenjskega stila, nismo bili dovolj izpostavljeni pravilnim gibom v mladosti. Kaj če bi to deklico uravnovesili? Da se nikoli ne bi navadila napačnega giba. S tem bi ji na dolgi rok zagotovo razbremenili hrbtenico, kar bi zmanjšalo bolečine v hrbtenici, ki so pri starejših tako pogoste. Nekateri bi rekli: ˝Se ji bo poznalo na stara leta˝


Pa da ne bom trdil da morajo zdaj vsi otroci začeti premetavati ogromne teže. Otroci se zelo nestabilni, takoj ko so izpostavljeni večjemu bremenu se tresejo in zvijajo. Višanje bremena mora biti postopno, tehnika popolna. Menim da je največji vzrok poškodb mladih športnikov, ki za vzok le teh navajajo uteži, ravno ta nestabilnost. Nesorazmerna izvedba pač vedno je in vedno bo pripeljala do mišičnih nesorazmerij, kar se bo poznalo na sklepih. Zvijanje hrbtenice pa tudi vedno bo prekomerno obremenilo diske. Menim, da bi se takim poškodbam izognili, če bi dejansko trenerji, poleg znanja v svojši športni panogi imeli tudi znanje, na ostalih področjih, ki jih uporabljajo kot del fizične priprave svojih varovancev.

Upam da bo kdo k tej tebati prispeval tudi kaj pametnega in to tudi podprl z logičnimi argumenti, da v tej naši zaostali Sloveniji zadevi končno pridemo do dna. (bolj preprosta bitja se debati prosim izognite, ˝moj ata je rekel˝ ni argument)
Slika

VanKenobi

  • Prispevkov: 46
  • Pridružen: 22 Mar 2012, 15:40

Re: OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor12 Okt 2013, 16:41

Se kar strinjam s tabo masoli. Zelo kočljiva tema, sploh v Sloveniji, kjer je večina ljudi podvržena raznim dogmatičnim informacijam in je njihovo mnenje velikokrat resnično težko spremeniti.

Tudi sam sem naletel na podobno situacijo. Spomladi sem začel delati z mladimi smučarji. Starost skupine je 13-15 let (sepravi sploh ne tako zelo mlado, kot je bil to pri tvojem primeru 7-letne deklice). Sprva je bila ideja da bi 2-krat tedensko trenirali v fitnesu/utežarni pri plavalnem klubu, kjer sicer tudi delam s približno isto starimi otroki (btw, tam ni nobenih problemov). No, po predlagani ideji so šli starši seveda "v zrak" da to pa ne, ker fitnes pa ja ni za toliko stare otroke. Nato sem jim na vse pretege skušal razložiti kako je pomembno, da se dovolj zgodaj naučijo pravilne tehnike, stabilizacije trupa itd., ter da gre za kontrolirano okolje in so sile na sklepe pod nadzorom itn. Zadevo sem skušal primerjati z njihovim športom - smučanjem, ter jim skušal razložiti, da je to precej nekontrolirano okolje, sile na sklepe pa so ogromne (in precej večje v primerjavi s tistimi v kontroliranem okolju - fitnesu). Izpostavil sem še pomen preprečevanja poškodb, predvsem križnih vezi, ki so pri smučarjih zelo pogoste. Morda ne veste, ampak poškodbe ACL so vse pogostejše že pri zelo mladih smučarjih. Poznam kar nekaj primerov, ki so imeli pri 15/16. letih že prvo operacijo.
Ves moj trud je bil seveda zaman. Vseeno je bilo potrebno poiskati neko alternativo. S smučarji smo trenirali na atletskem stadionu. Prepričal sem jih da so kupili vsaj TRX, sam pa sem prinesel nekaj svojih starih ročk. Tako smo lahko izvajali vsaj nekaj osnovnih funkcionalnih vaj. Naučili smo se pravilne tehnike počepa, nakar smo dodali utež v goblet pozicijo in zadevo izvajali pod obremenitvijo. TRX nam je omogočal vlečenja, naučili pa smo se tudi enoročnega veslanja z ročko. Naučili smo se tehniko izpadnega koraka, nakar smo dodali utež v goblet pozicijo. Sledila je še progresija do Bulgarskega počepa (Bulgarian split squat oz. Rear foot elevated split squat). Sicer smo veliko delali predvsem za stabilizacijo trupa - vaje anti rotacije in anti ekstenzije so bile takorekoč naš "bread and butter" programa za moč.

Kar hočem s tem povedati je, da je včasih potrebno samo malo kreativnosti. Staršem smo na ta način trening drugače "zapakirali", na koncu pa delali skoraj isto kot bi sicer. Ker nismo zadeve izvajali v fitnesu je bilo to staršem očitno spejemljivo. Nam se to seveda sliši precej neumno, ampak tako pač je.

Najpomembnejša lekcija, ki jo hočem podati naprej je ta, da je ključno kako staršem predstavimo zadevo. Včasih moramo tudi ven iz svoje cone udobja, pobrskati malo po svoji škatli kreativnosti in zadeve izvesti na drugačen način. Efekt treninga pa bo na koncu tudi tak kot ga želimo. Treba se je zavedati, da starši svojemu otroku želijo samo najboljše oz. se bojijo, da se bo njihovem otroku kaj zgodilo. In ravno zato je včasih tudi težko premakniti kolesa v glavi staršev na pravo pot.

Pa še moj komentar na trening 7-letne deklice... sicer ne vem kaj vse točno se dela z njo zato ne bi rad nekaj govoril na pamet. Ampak mislim da je pri teh letih pomembno da se otrok igra in preko pogojev igre, ki jih določimo mi kot trenerji, dosega željen trening efekt.
Kot primer... septembra sem en teden preživel v Zurichu pri Arnu Galmariniju. Kljub temu, da večino časa dela s profesionalnimi smučarji in snowboarderji, pa dve uri na teden dela tudi z mladimi snowboarderji (mislim, da so včeinoma stari od 10-12 let). Njihov trening je izgledal kot nekakšna ura športne vzgoje, vendar je bil poudarek na razvoju moči in eksplozivnosti. Imeli so razna tekmovanja kot npr. v metih medicinke, nato so imeli štafeto s potiskanjem prowlerja, na koncu pa so naredili še par osnovnih vaj za moč (nekaj veslanj, izpadnih korakov ter sklec). Otroci so se zelo zabavali in so praktično pozabili da dejansko nekaj delajo. Vendar so rezultati takega tipa treninga več kot očitni (na posnetku lahko vidite enega izmed najmlajših fantov v omenjeni skupini otrok):




Kar se tiče raziskav s področja treninga moči... na to temo sem slabe dve leti nazaj predelal kar nekaj literature, saj sem imel na faksu seminarsko na to temo.
Kot se spomnim iz glave so glavne ugotovitve naslednje (lahko pobrskam po arhivu in vam posredujem tudi raziskave, če koga bolj podrobno zanima ta tema):
- otroci lahko normalno pridobivajo na moči tako kot odrasli, vendar je napredek malenkost počasnejši
- pridobljena moč je predvsem na račun nevralnih dejavnikov in sicer izboljšane medmišične koordinacije in rekrutacije motoričnih enot (kolikor se spomnim je zelo zanimivo da se odstotek aktivacije motoričnih enot ne poveča)
- predpubertetni otroci ne morejo pridobiti na mišični masi, saj hormonska podpora ni zadostna (vsaj pri tistih, ki so po biološki starosti v prvi ali drugi Tannerjevi stopnji)
- otroci naj bi imeli več od višjega ranga ponovitev, vendar mislim, da je imela tista raziskava cel kup limitacij


Verjetno je še kup stvari, ki sem jih pozabil napisati. So mi pa take debate zelo všeč in upam, da se ji še kdo priključi.

masoli

  • Prispevkov: 340
  • Pridružen: 21 Mar 2012, 09:30

Re: OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor12 Okt 2013, 17:55

Glede deklice naj omenim da je izjema, ki trenira s starejsimi 12-14 let in medtem ko drugi opravljajo ze malo bolj resen trening moram dati njej nekaj pocet. Itak je to njej igra. Starsi tu sploh niso problem, njena mama jo je namrec pri hiperekstenziji drzala za noge. Drugace pa delam z ogromno osnovnosolskimi otroci in jih itak brez igre ne mores pripravit da kaj storijo.

Je pa se ena zanimivost. Atletski pratikum je knjiga slovenskih avtorjev, ki poucujejo na difu. Knjiga je namenjena treniranju osnovnosolskih otrok. Pri elementarnih oblikah metov so prve omenjene vaje, citiram "nosenje tezke medicinke nad glavo in poskoki z medicinko med nogami". Torej isti avtorji, ki predlagajo trening z bremenom po 14. letu, v tej knjigi predlagajo nosenje bremena nad glavo in pliometrijo z obremenitvijo za predpubertetne otroke. Menim da je lazje recti studentom, da se naj izogibajo treningu z bremenom pri otrocih, kot jih bolj izobrazit v tej smeri. Take trditve so neumne, ker zanemarjajo da se zenske hitreje razvijejo kot moski, da ne govorimo o individualnih razlikah itd. In potem nekdo s tem stavkom "otroci ne smejo dvigovati utezi pred 14 letom" misli da je zelo zelo pameten.

Se pa zavedam, da se da pri otrocih z dodajanjem utezi, tako kot pri vsaki stvari, doseci zanemarljive razlike in da bi se vecino dalo drugace zapakirati. Otroci itak najbolj napredujejo z razvojem, ampak gre se za princip. Zakaj ne bi smel poceti nekaj samo zaradi tega, ker je nek neumen mit postal splosna resnica.
Slika

masoli

  • Prispevkov: 340
  • Pridružen: 21 Mar 2012, 09:30

Re: OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor12 Okt 2013, 18:25

Da dodam se nekaj videov, ki definitivno imajo povezavo s to temo. Nekateri pravijo tem otrokom izjeme, jaz pravim do niso nobene izjeme, ampak samo produkt pravilnega treninga, kitajci pac ne odstopajo od popolnosti. Taki ljudje, ki pa vsepovsod vidijo izjeme, so pa ponavadi povprečneži na vseh pordočjih v življenju, ki sploh ne upajo živeti. Če bi bli vsi taki bi ostali v kameni dobi. Če pozorno pogledate videje opazite, da je tehnika dvigov boljša kot tehnika dvigov vsakega slovenskega atleta.





Še Američani znajo.



Glejte kako trpijo otroci.



Celo 6 letnik.



c&j
http://www.youtube.com/watch?v=e_vyHc8Z ... xHwXzEN1cw

Vedno več posnetkov teh ˝izjem˝ se pojavlja. Ne bom zanikal da kitajci verjetno mlatijo otroke da so tako disciplinirani :D ampak to nima veze z utezmi, mlatijo jih tudi ko se ucijo matematiko.
Slika
Uporabniški avatar

Polona

  • Prispevkov: 209
  • Pridružen: 29 Apr 2012, 08:59

Re: OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor12 Okt 2013, 20:33

Meni se ne zdi nič spornega, da daš 7letni deklici 2,5kilsko utež za določeno vajo, dokler ona pri tem uživa, jo nadzoruješ in je forma lepa. No, pa še mama je bila zraven. Ne vidim, kje bi sploh lahko tičal problem. Je pa res, da bi se otrok pomoje te vaje zelo kmalu naveličal, ker se mi ne zdi atraktivna (niti potrebna v teh letih). Jaz sem bolj za igro v katero vkorporiraš različna bremena, jim postavljaš izzive, poligone z ovirami, štafete, plezanje, plazenje, samokolnice ... Recimo kakšen "bear crawl" z nalogo, da na hrbtu obdržijo 2,5 kilski kolutek (ki ne sme pasti dol).

VanKenobi zanimivo. Sama sem trenirala alpsko smučanje in od 11. leta naprej smo redno, vsaj 2x tednsko trenirali v fitnesu. Noben starš se ni pritoževal, meni pa je bil to celo najljubši trening. Trening sem začela s 6. leti in smo že takrat vsak vozili samokolnice (se pravi, delno dvigali svoje vrstnike), pobirali medicinke, nosili "štupo ramo", ... A to da pa tamali na ramah nosijo težke ruzake z opremo in pare smuči, se jim pa ne zdi škodljivo? Da ne govorim, da na samem treningu pospravljaš telovadno opremo (klopi, skrinje, medicinke, blazine, "koze" ... ), na progi nosiš kole, smuči ... skratka bremena so prisotna ves čas. Razen če se danes male smučarje tako zelo razvaja in vse to počne trener ter starši. No kot rezultat, sem jaz še danes pri svojih 27ih zelo gibljiva, sposobna naredit izredno lep ATG počep tudi s 120 kg na ramah. :D

Iskreno, starši se mi dandanes zdijo malce "nelogični". Do otrok so tako pretirano zaščitniški. Mi smo kot otroci (v naših časih) že v sami igri vedno pobirali kakšna bremena. Že to, da sem pospravila svojo sobo sem dvigala, prestavljala, vlekla ... različna bremena, ki so bila sigurno težja od 2,5 kil. Že šolske torbe, ki jih morajo dvigati vsak dan so težje.

Še en primer, ki sicer ni povezan z utežmi, pa bi vseeno 99 % ljudi ponorelo. Na stadionu opazujem enega 2! leti starega otroka, ki zleze na mizo (preko klopce), ki je skoraj 2x višja kot on sam. In se obrnem, tamau pa preprosto skoči sonožno, dol z mize, na trdo podlago, lepo amortizira skok (v počep), odskoči in se nasmeji. Ko vprašam njegovo mamo "wtf? (od navdušenja)", samo reče "ja veliko skačemo v družini". Povem vam, skok za šolske učbenike glede tehnične plati globinskih skokov. Je pa res, da gre za športno družino in otroci lahko odraščajo bolj svobodno.
Uporabniški avatar

spartan

  • Prispevkov: 1306
  • Pridružen: 17 Mar 2012, 23:32

Re: OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor13 Okt 2013, 00:18

sicer za1x prebral samo masoli-jev post. drugo solato bom kasneje, zdej se mi ne da :mrgreen: in se popolnoma strinjam z masolijem. tudi sam ne vidim nekega problema pri obremenitvi otrok(ravno nasprotno. podpiram to), če ni nekega forsiranja in je v nekem okvirju igre. dosti boljša je neka pametna aktivnost, zmerna obremenitev, kot pa visenje cele dneve pred tv-jem in računalnikom.

VanKenobi

  • Prispevkov: 46
  • Pridružen: 22 Mar 2012, 15:40

Re: OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor13 Okt 2013, 09:10

masoli napisal/-a:Je pa se ena zanimivost. Atletski pratikum je knjiga slovenskih avtorjev, ki poucujejo na difu. Knjiga je namenjena treniranju osnovnosolskih otrok. Pri elementarnih oblikah metov so prve omenjene vaje, citiram "nosenje tezke medicinke nad glavo in poskoki z medicinko med nogami". Torej isti avtorji, ki predlagajo trening z bremenom po 14. letu, v tej knjigi predlagajo nosenje bremena nad glavo in pliometrijo z obremenitvijo za predpubertetne otroke.

To se strinjam, da je čista neumnost.
Sicer pa naj dodam, če smo že ravno pri tej knjigi, da sem daleč od fana te knjige. Se spomnem, da smo par let nazaj s sošolci našli cel kup nekih napak in neumnosti.

masoli napisal/-a:Menim da je lazje recti studentom, da se naj izogibajo treningu z bremenom pri otrocih, kot jih bolj izobrazit v tej smeri. Take trditve so neumne, ker zanemarjajo da se zenske hitreje razvijejo kot moski, da ne govorimo o individualnih razlikah itd. In potem nekdo s tem stavkom "otroci ne smejo dvigovati utezi pred 14 letom" misli da je zelo zelo pameten.

Prvi stavek je terna. Je pa dejstvo, da se zadeva precej razlikuje od posameznega profesorja in predvsem nekaj mlajše generacije, ki so v koraku s časom nima s tem problemov. Problem je potem, da to večina študentov presliši in tako se dogme prenašajo iz roda v rod.
Sicer pa, če smo že pri knjigah z našega faksa... edina, ki bi si jo drznil citirat in je resnično dobra je Šport po meri otrok in mladostnikov. Urednik je sicer Branko Škof (ki je tudi soavtor prej omenjene knjige Atletski praktikum), vendar je avtorjev v knjigi zelo veliko. Če se recimo dotaknemo pliometrije v tej knjigi vidimo da je razmišljanje drugačne in boljše: "Trening enostavne pliometrije pomeni uvodni trening aktivacije, ki mora imeti zaradi značilnosti tega starostnega obdobja naslednje lastnosti: pogoji dodatne razbremenitve v fazi amortizacije (poskoki po klancu ali stopnicah navzgor), izključno poskoki brez dodatnih obremenitev, pretežno sonožni poskoki, relativno majhne količine tovrstnega treninga".
Tudi sam mislim, da je učenje pravilnega pristanka ključno pri otrocih (sicer v prvih fazah treninga pri vseh), sploh v smislu preprečevanja poškodb.
Sicer knjiga ni bulletproof (katera pa je?) in sem siguren da se najdejo kakšne informacije, ki so mimo oz. "out of date", ampak vseeno mislim, da je ena boljših slovenskih knjig na temo treninga otrok.

masoli napisal/-a:Se pa zavedam, da se da pri otrocih z dodajanjem utezi, tako kot pri vsaki stvari, doseci zanemarljive razlike in da bi se vecino dalo drugace zapakirati. Otroci itak najbolj napredujejo z razvojem, ampak gre se za princip. Zakaj ne bi smel poceti nekaj samo zaradi tega, ker je nek neumen mit postal splosna resnica.

Se popolnoma strinjam. Se pa bojim da bo ta mit verjetno ostal še kar nekaj časa zasidran v glavah večine ljudi/ staršev, saj ni dovolj bombandiranja z informacijami v drugo/ pravilno smer.

masoli napisal/-a: Taki ljudje, ki pa vsepovsod vidijo izjeme, so pa ponavadi povprečneži na vseh pordočjih v življenju, ki sploh ne upajo živeti. Če bi bli vsi taki bi ostali v kameni dobi.

Word :!:

Polona napisal/-a:VanKenobi zanimivo. Sama sem trenirala alpsko smučanje in od 11. leta naprej smo redno, vsaj 2x tednsko trenirali v fitnesu. Noben starš se ni pritoževal, meni pa je bil to celo najljubši trening. Trening sem začela s 6. leti in smo že takrat vsak vozili samokolnice (se pravi, delno dvigali svoje vrstnike), pobirali medicinke, nosili "štupo ramo", ... A to da pa tamali na ramah nosijo težke ruzake z opremo in pare smuči, se jim pa ne zdi škodljivo? Da ne govorim, da na samem treningu pospravljaš telovadno opremo (klopi, skrinje, medicinke, blazine, "koze" ... ), na progi nosiš kole, smuči ... skratka bremena so prisotna ves čas. Razen če se danes male smučarje tako zelo razvaja in vse to počne trener ter starši.

No na to nošenje kolov ipd. sploh nisem pomislil, ampak dvomim da bi pri moji situaciji kaj spremenilo. Sicer nevem kaj moji varovanci počnejo na snežnih treningih, ampak mislim da kole in smuči še vedno nosijo sami. In ja, tudi ko sem sam treniral smučanje v otroštvu smo počeli isto. Na tekme ponavadi nosiš tudi po dva para smuči naenkrat, saj imaš s sabo tako trening kot tekmovalne smuči.
Se strinjam da so starši preveč zaščitniški. In problem se ponavadi pojavi samo ko slišijo besedo fitnes. Kar pa je, kot je že bilo večkrat omenjeno, po mojem mnenju posledica podajanja vsesplošnih napačnih informacij povezanih s temo treninga otrok z obremenitvijo.

masoli

  • Prispevkov: 340
  • Pridružen: 21 Mar 2012, 09:30

Re: OTROCI IN DVIGANJE UTEŽI

Odgovor14 Okt 2013, 11:27

Van Kenobi, da se ne boš spraševal zakaj še jaz ne citiram tvojih izjav. Nimam kaj citirat, ker je vse tako smiselno in logično. Redkost so takšni ljudje.

Tudi difovci, ko se malo poglobijo v temo, ugotovijo da je dviganje uteži za otroke smiselno. Seveda ima diplomska naloga na to temo dosti večjo vrednost, kot izjave nekega random difovca (v vsaki šoli in v vsakem poklicu so jabčki). Prilagam povezavi do dveh seminarskih nalog na to temo:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CEEQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.fsp.uni-lj.si%2Fcobiss%2Fdiplome%2FDiploma22055760KolanderRok.pdf&ei=usRbUsy8DIzFtAbC0oGIBg&usg=AFQjCNFgBHETYtW-CmyWJkr64r_ZnhEehg&sig2=B6SRJSX0bGV8yJYpYLN4Dg&bvm=bv.53899372,d.Yms&cad=rja

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEkQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.fsp.uni-lj.si%2Fcobiss%2Fdiplome%2FDiploma22058650BratinaKarolina.pdf&ei=usRbUsy8DIzFtAbC0oGIBg&usg=AFQjCNFztbawkyP8Kue70AFmV3AllPIKsw&sig2=v1Q65uxQJ0V5slld9UxEqg&bvm=bv.53899372,d.Yms&cad=rja
Slika

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron