Danes je 28 Mar 2024, 17:21


Poškodbe

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo

squizz

  • Prispevkov: 17
  • Pridružen: 28 Nov 2013, 12:50

Re: Poškodbe

Odgovor15 Maj 2014, 20:44

imam težave s komolcem, boli me predvsem pri izvajnju CGBP, BP, in push downa, sedaj sem počival 1 teden pa ni nič kaj boljše :/
Uporabniški avatar

alexjug

  • Prispevkov: 2163
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 12:39
  • Kraj: Ljubljana, Slovenia

Re: Poškodbe

Odgovor16 Maj 2014, 13:19

Ali se je že kdo spopadel s plantarnim fasiitisom? Če ja, kakšne postopke si ubral(a) za "sanacijo" in koliko časa je trajalo, da se je stanje izboljšalo?
http://www.tekplus.si/plantarni-fasciitis/
http://missionsuperbody-sl.blogspot.com/ | A GOAL without a PLAN is only a WISH | MFP -> http://goo.gl/KUO0QW | Never look down on anybody unless your helping them up, as there may be a day when you are the one looking UP!
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: Poškodbe

Odgovor16 Maj 2014, 14:18

Rolanje z žogico je meni res pomagalo.
Uporabniški avatar

alexjug

  • Prispevkov: 2163
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 12:39
  • Kraj: Ljubljana, Slovenia

Re: Poškodbe

Odgovor16 Maj 2014, 16:03

Že poskušal s tem, pa mi žal ne pomaga najbolj. Poskusil sem tudi z rolanjem po zmrznjeni flaški vode. To pomaga - začasno. Verjetno bi bilo fino, če ne bi obremenjeval noge nekaj časa, pa ne gre ;).
http://missionsuperbody-sl.blogspot.com/ | A GOAL without a PLAN is only a WISH | MFP -> http://goo.gl/KUO0QW | Never look down on anybody unless your helping them up, as there may be a day when you are the one looking UP!

mitoes

  • Prispevkov: 158
  • Pridružen: 14 Apr 2012, 09:58

Re: Poškodbe

Odgovor17 Maj 2014, 14:42

je imel že kdo izkušnje s poškodbo tetive dolge glave bicepsa?
Bil na MR in so mi jo diagnosticirali ter priporočili tenodezo bicepsa... Če bi šlo bi poiskusil še s kakšno drugo terapijo. Je že kdo bil v tem položaju oz. ima kdo kakšen nasvet?
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: Poškodbe

Odgovor17 Maj 2014, 19:37

Kako te boli? Mene boli biceps namreč že eno leto non stop. Bil na UZ sicer so rekli, da je vse OK, MRI je le MRI.

mitoes

  • Prispevkov: 158
  • Pridružen: 14 Apr 2012, 09:58

Re: Poškodbe

Odgovor18 Maj 2014, 00:31

V bistvu ne gre za bolečino v bicepsu ampak rami... Tetiva se namreč pripenja na ramenski sklep -..
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: Poškodbe

Odgovor18 Maj 2014, 07:38

No sej moja rama je tudi problematična (shoulder impingement).
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Poškodbe

Odgovor18 Maj 2014, 10:11

BostjanBavcon napisal/-a:No sej moja rama je tudi problematična (shoulder impingement).

Pa delaš kej na tem?

Pri meni npr. ni bil impingement, ampak nesorazmerje v poziciji lopatic/ramenskega sklepa. Leva lopatica dvignjena in nagnjena naprej v primerjavi z desno. Posledica stare poškodbe, katero sem pred leti ignoriral in se je prenesla v nesorazmerje mišic v ramenskem obroču. VanKenobi mi je že lep čas nazaj svetoval, naj s preprostim testom preverim kako je z notranjo rotacijo v obeh ramah.

Na levi rami se je, kot je predvidel VanKenobi, pojavila kompenzacija in se pri notranjem rotiranju rame v ležečem položaju le-ta dvignila, kar pomeni da je šlo za deficit notranje rotacije. Tudi masoli je nekaj podobnega opisoval v svojem dnevniku., pri tistem 2.testu, sem čutil bolečino v tetivi dolge glave bicepsa, kar je bila najbrž posledica kroničnega vnetja in draženja zaradi izvedbe vaj z nepravilno postavitvijo ramenskega sklepa.

Pomanjkanje notranje rotacije se v tem primeru mogoče zdi malo paradoksalno, ker držo ramen naprej kot posledico preveč potiskov/premalo vleke, sedenjem za računalnikom ipd., zaznamuje predvsem notranja rotacija. Ko pa ramenski obroč postaviš v stabilen položaj (lopatice "nazaj in dol"), pa se lahko pokaže da gre v resnici za deficit notranje rotacije.

No, na srečo je to zaradi velike pojavnosti pri baseball pitcherjih in plavalcih še kar dobro raziskano področje. GIRD je strokoven izraz, ki se uporablja za ta problem. Športniki z GIRD-om imajo poleg nestabilnosti ramenskega obroča tudi povečano tveganje za impingement, SLAP lezij ipd. Tudi zakrčenost posterirorne kapsule je pogosto prisotno zraven in tudi poslabšuje situacijo.

Če na kratko opišem, kako sem se lotil problema. Poleg počitka oz. izogibanja tistim vajam, ki so mi povzročale bolečino, sem začel z kombinacijo sprostitve (večinoma žogica) in stretchinga. Sprostil sem pectoralis minor, zgornje trapeze, latse, posteriorno kapsulo in vratnih mišic (levator scapulae, scalenes) uporabil pa tudi Starettov barbell smash.
Temu so sledile vaje predvsem za aktivacijo serratus anterior (pushup plus, reverse shrug)), srednjih ter spodnjih trapezov (Prone horizontal abduction with external rotation, Side lying external rotation) ter rotatorne manšete.

Ves ta mobility sem delal po končanem treningu ali na off dan v opisanem zaporedju (prvo stretching/sprostitev nato vaje za aktivacijo). Vaje za aktivacijo z majhnimi težami, vedno nad 10 ponovitev in nikoli do odpovedi. Izbira vaj je bila na podlagi strokovnih člankov (EMG) v kombinaciji z praktičnimi idejami iz videov (Starett, Cressey...).
Stanje še vedno ni popolnoma idealno, je pa po nekaj tednih veliko boljše in sem brez bolečine. Tudi čez dan sem bil bolj pozoren na to, da mi rama ni podzavestno uhajala iz položaja, kar je bilo od vsega tega najbrž najtežje. :)

To je zgolj moja izkušnja in ni nek cookie cutter program, ki bi ga preko spleta komurkoli priporočal. Sem najbrž pozabil naštet kar nekaj vaj in podrobnosti v opisanem obdobju. Sam bi lahko šel že v štartu k dobrem fizioterapevtu in bi mi najverjetneje prihranil ogromno časa, sploh če bi šlo za aktivno poškodbo in ne zgolj slabe navade pri drži. ;)
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog

slejko

  • Prispevkov: 459
  • Pridružen: 20 Maj 2012, 21:15

Re: Poškodbe

Odgovor18 Maj 2014, 12:19

Wow, kot naročeno, jaz imam že več kot leto nesorazmerje v ramenih (isto leva rama), najverjetneje posledica napačnega izvajanja bench pressa (levi pectoralis je tudi za 10-15% večji od desnega), ampak mi to do sedaj ni povzročalo večjih težav. Pred kratkim se mi je pa vse začelo podirati, levo zapestje švoh, več napora prevzame manj stabilna rama in mam res vse zategnjeno in razboleno. Mobility work sem pojačal, a rahlo prepozno, tako da moram zdaj nadoknadit :) Predvidevam da so vaje, ki si jih delal, več ali manj od Staretta in Cresseya?
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron