Danes je 29 Mar 2024, 14:49


Poškodbe

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Poškodbe

Odgovor18 Maj 2014, 17:58

Tudi meni se je v določenem obdobju poznalo na levem zapestju, katerega je zaradi opisanih težav sililo v ekstenzijo. Ker sem imel že kar lepo privzet nov, deformiran motorični vzorec pri BP, sem kasneje moral zapestje zavestno postavljat v fleksijo. Bistvena je bila še vedno stabilizacija rame.

Vaje sem poiskal po literaturi, za izvedbo in bolj praktično teorijo pa Cressey, Mike Reinold, Starett ipd., imajo vsi free youtube kanale ali spletne strani.

Sem naredil dropbox folder z nekaj materiala, če te (ali koga drugega) bolj podrobno zanima:
https://www.dropbox.com/sh/pujl11v1ryfr ... Fjr-ai7PHa
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: Poškodbe

Odgovor18 Maj 2014, 19:45

gujdek napisal/-a:
BostjanBavcon napisal/-a:No sej moja rama je tudi problematična (shoulder impingement).

Pa delaš kej na tem?


Tudi sam sem se obrnil k VanKenobiju za pomoč, ker imam pravzaprav občutek nestabilnosti leve lopatice.

Njegov odgovor je bil:

Če ustaviš video in pogledaš iz začetka čist statično držo vidiš da leva lopatica leži bolj lateralno od leve. Levo ramo imaš tudi bolj zarotirano naprej kot desno (na desni strani je acromion veliko bolj viden kot na levi). Morda je to tudi tisto, kar daje iluzijo da je latissimus in zgornji trapez večji od tistih na desni strani.
Tudi celoten prsni koš se mi zdi malenkost zarotiran v desno. To je zelo pogosta zadeva sicer in je posledica specifične pozicije diafragme in tako nam tak položaj omogoča lažje dihanje.
Sam se sicer nerad obremenjujem s statično držo, ki načeloma sama po sebi ni problem (trenutno ni nobenega znanstvenega dokaza za to), je pa vseeno pomembna, ker se običajno vzorec drže prenese tudi v gibalne aktivnosti.

Če greva pogledat dejansko gibanje se vidi, da leva lopatica ob vrnitvi rok v priročenje ni sinhronizirana z desno oz. zamuja. Na koncu se vidi tudi da je končna pozicija lopatice superiorna (višje) v primerjavi z desno. Temu se reče diskinezija lopatice, kolikor se spomnim. Leva lopatica ima tudi bolj izrazit anterior tilt (oz. t.i. scapula wing).

Zdej vzrokov za ot je lahko ogormno. Če bi ti lahko en dober fizioterapevt pregledal vrat bi bilo super, ker velikokrat v takih primerih zadeve izhajajo iz tam. Sam se z vratom ne zajebavam, ker sem precej nekvalificiran za te zadeve.
Razlog je lahko tudi v radialnem živcu, ampak to je spet izven mojih sposobnosti.
Možna je tudi slaba aktivacija spodnjega trapeza in serratus anteriorja na levi strani. Sicer sam dajem temu majhno možnost, ker po mojih izkušnjah razlog prej tičijo drugje kot v preprosti biomehaniki mišičja, zato se ponavadi v takih primerih napoti posameznika kam drugam.
Sam malo sumim vrat, ker sem opazil tudi malenkostno gibanje vratu v levo stran.

Načeloma kar ti lahko rečem je to, da je večino stvari ki jih opažam beyond my knowledge and scope of practice in ti na žalost ne morem kaj dosti pomagat. Želim si da bi lahko, ampak žal res ne gre.
Res bi bilo dobro, če bi bil v Slo kakšen dober fizioterapevt (morda bole ali čebokelj), ki bi znal te stvari vidt, pregledat in ustrezno rešit.

Kater biceps imaš/ si imel sicer poškodovan? Je bil to levi? Zna biti tudi tu povezava oz. možnost je da so kompenzacije nastale po poškodbi.


Sem se kasneje odpravil k Boletu na posvet in je rekel, da moram raztezat pecse in pa okrepit lower trapse pa serratus oz. delat vaje za stabilizacijo lopatice z trakom.

Se mi zdi, boljše ampak še vseeno to ni to. Ne vem se mi zdi nekako preveč simpl solucija vse skupaj.

Sem zlovdal še tvoj zip file verjetno se odpravim še do koga (mi je žal, da nisem šel k Cresseyu na seminar on bi ziher znal pomagat).

Drugače sem dolgo časa čutil ostro bolečin v midbacku sedaj tega nekaj časa ne ampak bolj v latissimusu oz nekje pri rebrih občasno čutim pa tudi okrog lopatice no taka sevajoča bolečina ampak ne več toliko kot prej.
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Poškodbe

Odgovor19 Maj 2014, 07:55

Ok, potem delaš na tem. :)
Sem imel tudi sam impingement a je bil ta sekundarni (napačna drža ramena). Ne pravim, da imava enak problem, žal pri vseh rešitev ni čisto preprosta.
Boš pa najbrž moral narest tisto, kar bi v bistvu morali mi vsi pri takih težavah in je najtežje. Dopust od uteži za nekaj tednov/mesecev.
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: Poškodbe

Odgovor19 Maj 2014, 08:39

Well no. :D

Enostavno sem skenslal vaje, kjer me zadeva iritira (direct bicep work zaradi bicepsa pač, OHP varijacije sem totalno skenslal, barbell bench sem zamenjal z DB benchem).
Uporabniški avatar

Mr. Eos

  • Prispevkov: 124
  • Pridružen: 20 Jul 2012, 17:10

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2014, 15:01

Kot kaže sem si kak dober mesec nazaj pri odlaganju uteži pri zadnjem počepu rahlo poškodoval (pretegnil in/ali rahlo natrgal) ACL (Anterior cruciate ligament). Kljub abstinenci od počepov za cel mesec in delanju le leg extension-a (groza :lol: ) situacija ni šla nič na bolje, koleno me še vedno boli. Ima kdo kak nasvet kako bi se bilo (poleg abstinence od vseh vaj za spodnji del) najbolje spraviti k okrevanju? :)
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2014, 15:09

Izloči ogljikove hidrate pa gluten.
Uporabniški avatar

Mr. Eos

  • Prispevkov: 124
  • Pridružen: 20 Jul 2012, 17:10

Re: Poškodbe

Odgovor12 Jun 2014, 08:22

Ja, verjetno je poškodba zarad tega kr sm prilagojen na cuker :D

Hardstylegod

  • Prispevkov: 275
  • Pridružen: 31 Mar 2012, 20:42

Re: Poškodbe

Odgovor16 Jun 2014, 13:08

Ali morda lahko kdo na podlagi spodnje slike oceni, kje leži problem oz kako bi to rešil ? Namreč v spodnji poziciji je desna noga višja kot leva in se mi zdi, da se tudi "bolj odpre" na ven. Sem poizkušal z raznimi vajami za izboljšanje mobilnosti leve noge vendar se mi zdi, da nič ne pomaga. Bojim pa se sploh delati počep z obremenitvijo, glede na to, da že sam počep z lastno težo izgleda "grdo".. Ima kdo kakšno idejo kako bi to lahko popravil, ali naj se posnamem in boste potem lažje ocenili ?
PS: se opravičujem za slabšo kvaliteto slike
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar

Anel

  • Prispevkov: 493
  • Pridružen: 12 Mar 2014, 12:48

Re: Poškodbe

Odgovor16 Jun 2014, 14:33

Ko delaš z lastno težo je ponavadi problem mobilnost - delaj vaje za mobilnost gležnjev, bokov ipd.. Ko boš pa dal težo na štango bo po vsej verjetnosti to izginilo, nič se ne boj delati z obremenitvijo - začni light.

Hardstylegod

  • Prispevkov: 275
  • Pridružen: 31 Mar 2012, 20:42

Re: Poškodbe

Odgovor16 Jun 2014, 14:41

Aha hvala za odgovor. Saj čutim, da je recimo lev bok manj mobilen kot desen, vendar ga na noben način ne morem "sprostiti". Sem poizkušal mnogo vaj, vendar ne vidim skoraj nobene razlike. Drugače pa razumem, da bi zaradi tega nastal problem glede odprtosti kolen navzven, ampak ali je zaradi tega tudi to, da je desna noga višje kot leva?
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron