Danes je 28 Mar 2024, 12:58


Poškodbe

Pogovori o vsem ostalem, kar ne spada med zgornje oddelke. Če ne veš, kam - piši tukaj!
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

Guantanamo

  • Prispevkov: 141
  • Pridružen: 11 Jun 2012, 16:10

Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 16:34

Sem odprl kar novo temo, ker je zaenkrat še ni, pa na žalost mora obstajati ;)

Pa bom začel kar jaz. Pred cca. 3 meseci me je med treningom nog močno uščipnilo v križu in ker od takrat pa do danes ni bilo neke resnejše izboljšave, se obračam na vaju (vas). Se zavedam da se tovrstne poškodbe lahko celijo zelo dolgo, pa vseeno..
Bil sem pri zdravnici, ki mi je najprej dala močne painkillerje (Diclo Duo) katere sem jemal 1 teden 2x dnevno. Ker po enem tednu ni bilo nobene izboljšave, sem prenehal z jemanjem saj so precej agresivne za želodec. Potem sem šel slikat spodnji del hrbtenice in dobil diagnozo da ni s hrbtenico nič narobe in da naj neham "fejkat" :)
Treniram sicer vseeno (sem imel vmes tudi dober teden čistega mirovanja - situacija ostala enaka), ampak le zgornji del in še to bolj izolacijske vaje kjer se križ ne vključuje. Če stojim ali ležim bolečina ni prisotna (edino na kakšnih daljših sprehodih), če pa sedim dalj časa me pa začne postopoma bolet. Torej sklepam da gre za močnejše vnetje živca, kar naj bi minilo sčasoma, ampak zadeva se enostavno ne premakne in mi gre že pošteno na živce.

Pred kratkim sem začel tudi z foam rollanjem gluteusa in erektorjev, da vidim če bo kaj spremembe.

Bi morda pomagala kakšna masaža ali kaj podobnega?

Hvala za nasvete,
lp

kefets

  • Prispevkov: 379
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 15:36

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 17:04

Jaz priporočam fizioterapevta, ki bo takoj vedel kaj je narobe. Osebno hodim v Celje k Mateju. 40€/obisk. Mislim, da je David napisal vse podatke v bazi znanja če ma kdo kake težave kam se lahko obrne ;)
Uporabniški avatar

BostjanBavcon

  • Prispevkov: 3221
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 23:03

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 17:54

Če je živec bi morala masaža skoraj sigurno pomagati.
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 18:05

kefets napisal/-a:Jaz priporočam fizioterapevta, ki bo takoj vedel kaj je narobe. Osebno hodim v Celje k Mateju. 40€/obisk. Mislim, da je David napisal vse podatke v bazi znanja če ma kdo kake težave kam se lahko obrne ;)


Tole je super nasvet. Dober fizioterapevt ponavadi take stvari popravi zelo hitro. Če imaš veliko izkušenj, lahko seveda tudi sam ugotoviš, kaj je razlog in kaj moraš naredit, da bi to odpravil. V večini primerov pa takšno samostojno reševanje poškod privede do tega, da na koncu po nepotrebnem izgubiš nekaj mesecev treninga.

Mimogrede, takšne in podobne poškodbe, kot jo ti opisuješ, se ponavadi da zelo hitro popravit, če fizioterapevt ve, kaj dela. Robert (Sodelavec Mateja (ki ga omenja kefets), s katerim imata fizioterapijo v Celju) je večkrat dejal, da veliko športnikov po nepotrebnem zaradi poškod prekine športno kariero, vse, kar bi potrebovali, pa je en dober fizioterapevt, ki bi jih mimogrede zrihtal. Izpostavil je poškodbe hrbta.

Če po nekaj tednih po samostojnem reševanju takih poškodb ni nič boljše, je vsekakor zelo pametno pomisliti na obisk dobrega športnega fizioterapevta. Predvsem pa ne izgubljati časa s sistemom javnega zdravstva.
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 18:12

Lahko ti napišem, kako je bilo pri meni, ko sem imel poškodovan ta del.

Bolečina se je počasi stopnjevala. Postajal sem tudi čedalje šibkejši v tem delu. Marca lani sva z Juretom trenirala na prvem neuradnem NMZ treningu :D in nisem mogel narediti niti 100 kg deadlifta normalno, poleti pa sem že komaj obuval nogavice. Tako da s časom se ni samo od sebe rešilo ničesar in tudi tebi svetujem, da nekaj ukreneš.

Z javnim zdravstvom je itak tako, da če ni smrtno nevarno, čakaš do penzije, da prideš na vrsto. Ko semm prišel do ortopeda, je tudi meni rentgen pokazal vse ok, razen malo zravnane lordoze. Šele na MRI-ju se potem vidi, kaj je v resnici narobe. Rentgen bo pri hrbtenici pokazal samo res hude poškodbe, ker se vidijo samo kosti in sklepa se lahko o debelini hrustanca - torej lahko ugotoviš bolj ali manj samo obrabo, počeno vretence oz. kaj podobno očitnega.
Potem sem dobil terapijo in navodila o počitku "za vedno". Ampak ker se tudi na terapijo čaka nadaljnih nekaj mesecev, sem sam uredil stvari že prej. Naredil sem nekaj terapij pri fizioterapevtu, ki ga je omenil kefets, začel redno delati foam rolling in bil od takrat ok. Problem pri dalj časa trajajočih poškodbah je to, da ta povzroči še kup drugih manjših, ki lahko na koncu povzročajo bolečino, ko se glavni problem že pozdravi.

Kaj točno je narobe pri tebi, boš verjetno zvedel šele z magnetno resonanco. Drugače pa vsekakor velja, da bi fizioterapija pomagala. Običajne masaže, po mojih izkušnjah, žal ne. Če imaš vnet živec, bi bolečino lahko čutil tudi v nogi (išias). Skratka, na tvojem mestu bi poskusil še malo pritisniti na zdravnike za dodatne preiskave in šel k fizioterapevtu. Foam rolling je tudi super - predvsem piriformis (previdno, ker lahko živec še bolj vzdražiš), gluteusi, zadnja loža in mogoče tudi malo erektorje.

Da narediš kakšnih 5 terapij ni poceni, ampak če bi takrat vedel, da bom eno leto "invalid", bi plačal še 3× toliko, da bi bil zdrav prej. ;)

V glavnem, ni kaj hudega - dolgoročno boš povsem v redu, čeprav niti ne poznam tvoje diagnoze, ampak sklepam na podlagi tega, kake težave sem imel sam. Tako da ti želim uspešno okrevanje in upam, da ti kaj od zgoraj napisanega pomaga. ;)

kefets

  • Prispevkov: 379
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 15:36

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 18:21

Predvsem je to, da ne čakaš predolgo. Jaz sem npr. čakal in poizkušal sam marsikaj dokler nisem popizdil že skoraj od bolečin. Problem je v tem, da sem še nakopal 6 drugih stvari zraven, ki jih v začetku sploh ni bilo. Pomoje reskiraj vsaj en obisk pri Mateju in Robiju, ker sta pomoje res med najboljšimi v SLO. Verjemi, da ti ne bo žal 40€ in tanka ;)
Uporabniški avatar

Guantanamo

  • Prispevkov: 141
  • Pridružen: 11 Jun 2012, 16:10

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 18:29

Hvala lepa vsem za izčrpne odgovore. David, sem opazil paralele s tvojo preteklo poškodbo in sem se zato tudi obrnil na NMZ. Bolečina gre rahlo tudi do noge ja, tako da pomojem gre za išias. Se bom obrnil na omenjenega fizioterapevta in poročam kako se bo zadeva odvijala.

Nino

  • Prispevkov: 1734
  • Pridružen: 16 Jan 2012, 11:31

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 19:53

David, glede foam rollerja, se lahko tudi preveč "zrollaš" ? :) Oziroma, je možno da se poškoduješ??
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 20:33

Guantanamo, poročaj! ;) Če se ti bolečina dostikrat širi po nogi, pa res pazi s kakšnimi nerodnimi gibi in treningom, da slučajno ne poslabšaš česa. Verjamem, da se bo problem hitro saniral!

Nino, preveč se ne moreš zrolati. Lahko pa to počneš narobe, npr. se rolaš direktno po vretencih ali pa pretiravaš pri rolanju piriformisa na mestu, kjer je živec blizu površja (moraš imeti "srečo") in se zaradi tega poškoduješ. No, z navadnim (penastim) foam rollerjem se po moje niti v teh primerih ne moreš. :)

Nino

  • Prispevkov: 1734
  • Pridružen: 16 Jan 2012, 11:31

Re: Poškodbe

Odgovor11 Jun 2012, 20:47

Aha, torej če to počneš tako kot v tistem videu pri "Prehabilitacija" in paziš na bradavičke, se nimaš kaj bat, kajne? :lol: :D :mrgreen:

Drugače pa, foam roller, ena izmed super stvari za preprečavanje poškodb, sem blizu? :geek:
Naslednja

Vrni se na Razno

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron