Danes je 28 Mar 2024, 11:56


Dieta z min. maščobami

Pogovori in vprašanja o prehrani in vsem ostalem, kar vnesemo v telo.
  • Avtor
  • Sporočilo

kefets

  • Prispevkov: 379
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 15:36

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor28 Jan 2014, 12:44

Pri antidepresivih gre večina brez problema na trg..

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor28 Jan 2014, 14:09

če ni dokaza o učinkovitosti, temu ni tako..
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor28 Jan 2014, 18:51

Sydney napisal/-a:gujdek, ampak npr. nekatera zdravila proti depresiji, anksioznosti delujejo samo preko serotoninskega sistema, pa so vseeno učinkovita. prav tako nekatera zdravila za zdravljenje debelosti delujejo samo preko povečevanja zadovoljstva in so tudi učinkovita... pa vemo, da je pri zdravilih potrebno imeti res dobre dokaze o učinkovitosti, da jih spraviš na trg.

Napisal sem gromozanski post kot odgovor, pa me je potem ko sem kliknil potrdi vrglo ven, seveda sem bil debil in vmes nisem shranil.
Čisto iskreno, sem tako jezen zaradi tega, da se mi sedaj ne da napisat niti besede. :evil:
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog

mitoes

  • Prispevkov: 158
  • Pridružen: 14 Apr 2012, 09:58

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor29 Jan 2014, 09:04

pri depresiji in podobnih boleznih ni vse skupaj 100% razjasnjeno. Antidepresivi večinoma takoj dosežejo povečanje serotonina v sinapsah, pa je učinek viden šele po nekaj tednih, ker je potrebna prilagoditev na sinaptičnem nivoju(plastičnost sinaps). Tudi antidepresivi(ki delujejo samo na serotoninski sistem) ne delujejo na vse enako- na nekatere da, druge sploh ne- in se potem uporablja učinkovine, ki delujejo še kombinirano na NA, DO sistem.
Uglavnem, kar se ve o depresiji je to, da gre verjetno za pomanjkanje dveh prenašalcev, NA, SEROT. Zakaj nastane, kako nastane in zakaj delujejo antidepresivi pa se za zdaj še točno ne ve, ve se samo da pri večini delujejo, to je pa to. :D

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor29 Jan 2014, 09:58

To že, ampak še vseeno so v uporabi tudi SSRI, z dokazano učinkovitostjo.

gujdek, res škoda, da se je to zgodilo, ampak vseeno upam, da dobiš nazaj voljo do odgovora na to temo ;)
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor29 Jan 2014, 12:00

Sydney napisal/-a: gujdek, res škoda, da se je to zgodilo, ampak vseeno upam, da dobiš nazaj voljo do odgovora na to temo ;)

Sem še vedno jezen od včeraj, ampak ker je mitoes že opisal en del tistega kar sem napisal, bom napisal po spominu.
Zdaj klikam shrani osnutek vsakih 10 sekund. :D

V mojem prvotnem odgovoru mxy, sem komentiral navedbe iz članka, katerega povezavo je objavila. Tam je šlo za navedbo da dvig triptofana v krvi pomeni splošno povečanje serotonina, čemur naj bi sledilo izboljšanje počutja.

Na serotonergični sistem deluje večina antidepresivov (SSRI, MAO inhibitorji, triciklični antidepresivi...ipd.) ter tudi nekaj zdravil proti anksioznosti (SSRI), gre pa za drugačen koncept od opisanega v članku.

SSRI-ji se vežejo na receptorje živčnih celic, ki izločajo serotonin. To se dogaja v stikih med živčnimi celicami (sinapse), kjer presinaptični nevron sporoča postsinaptičnem. SSRI-ji se vežejo na receptorje presinaptičnega nevrona in blokirajo ponovni privzem oz. reabsorbcijo serotonina, ko se le-ta izloči. Tako povečajo koncentracijo serotonina v sinapsah in posledično izboljšajo delovanje presinaptičnega na postsinaptični nevron v sinapsi. Triciklični antidepresivi delujejo po enakem mehanizmu, imajo pa zaradi manjše selektivnosti do serotoninskih receptorjev več stranskih učinkov in se danes veliko redkeje uporabljajo. MAO inhibitorji imajo enak cilj kot slednji dve skupini zdravil (povečanje serotonina v sinapsah) s to razliko, da inhibirajo encim (monoaminsko oksidazo), ki drugače razgrajuje oz. pospravlja serotonin iz sinapse, ko se le-ta izloči. To je zgolj moja posplošena razlaga na kaj vplivajo, v realnosti gre za izredno kompleksen proces.

Stara "monoaminska hipoteza" predpostavlja, da gre pri depresiji za pomanjkanje serotonina in z dvigom serotonina v sinapsah tako rešimo problem. Kot pa je napisal že mitoes, je to zgolj ena izmed teorij, ki pa po mnenju psihofarmakološke stroke v tej splošni obliki najbrž ni pravilna, serotonin se namreč po delovanju zdravil v sinapsi poveča takoj, pozitivni učinki pa so vidni šele po nekaj tednih. Iz tega sledijo bolj verjetne teorije, da gre pri tem za prilagoditev živčnih celic na spremembo dinamike serotonina v sinapsah. Je pa tudi to zelo posplošeno povedano, saj obstaja več kot 10 različnih serotoninskih receptorjev, ki so posejani po različnih možanskih centrih, pri vsakem posamezniku drugačni in vsak različen antidepresiv se veže na tiste, za katere je selektiven. Zato jih tudi je toliko vrst in imajo tako širok spekter delovanja in tudi stranskih učinkov. Iz stališča telesne teže je razpon stranskih učinkov po jemanju lahko od anoreksije do hude debelosti. Lahko ptide tudi za popolnoma nasprotnega učinka pri različnih posameznikih z enakim zdravilom in odmerkom, lahko pa nima čisto nič vpliva na telesno težo oz. hranjenje.

Kar sem opisal zgoraj, se dogaja v sinapsah, ki se nahajajo v izvenceličnem prostoru v možganih. Prehranska strategija za dvig serotonina, kot je opisana v članku, predpostavlja več stvari:
  1. dvig triptofana v periferni krvi
  2. povečanje razmerja triptofan/LNAA v krvi
  3. večji prehod triptofana skozi krvno možgansko pregrado in vstop v možgansko kri
  4. triptofan je prekurzor za serotonin in tako se poveča "gradbeni" material za serotonin
  5. ta triptofan se bo v željenih živčnih celicah pretvoril v serotonin in vplival na delovanje v sinapsah
  6. izboljša se počutje in sitost

Kar želim povedati je, da je med serotonergičnim sistemom v CŽS in uživanjem OH ali triptofanskih AK mešanic velika razdalja s številnimi vmesnimi koraki in pregradami. Direktna analiza možganske krvi je pri ljudeh praktično nemogoča, tako da se zgodba raziskovanja pri ljudeh konča, ko triptofan preide prek možgansko krvne bariere, od tam naprej so le podatki iz živalskih modelov in teorija.

Teorija, da ima dvig triptofana v krvi za posledico izboljšanje delovanja serotonina v točno tistih možganskih centrih, katere se povezuje z počutjem in regulacijo apetita, ima ogromno lukenj in samo na podlagi kompleksnosti zgoraj opisanega farmakološkega delovanja zdravil direktno na serotoninsko receptorje se lahko sklepa, da gre v članku za čisto posplošitev, ki pa vseeno lahko proda kakšno dietno knjigo na polici več.

V bistvu lahko s to teorijo čarobnega učinka OH, potegneš veliko vzporednic z promocijo ketogene diete, podobno se tam sklepa, da se izboljša kompleksen proces mišljenja in počutja, samo s povečanjem prehoda ketonov v možgansko kri.

Čeprav so te teorije izredno privlačne in zvenijo logično, mislim da imamo vsaj na tem forumu raje bolj realno oceno stanja. Upam da v mojem postu kjer sem odgovarjal mxy ni zvenelo, da menim da je serotonin nepomemben. Nasprotno, je izrednega pomena sploh kar zadeva psihološka stanja, vendar je ta serotonergičen sistem na katerega vplivajo zdravila, precej oddaljen od tistega dviga triptofana po uživanju OH.
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog

alpha

  • Prispevkov: 1016
  • Pridružen: 03 Maj 2012, 21:33

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor29 Jan 2014, 14:33

Off-topic: Gujdek, a uporabljaš Chrome? Namesti si tale extension: https://chrome.google.com/webstore/deta ... dkppkifgno
in nikoli več ne boš imel take težave, še več, shranila se ti bo tudi vsa zgodovina posameznih polj, kar zna priti včasih izredno prav ;)
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor29 Jan 2014, 14:50

Hvala. Sem navajen pisanja wordovih dokumentov, kjer je autosave avtomatski, enako je bilo tudi v bloggerju in sedaj v wordpressu. Saj ima forum super funkcijo za shranit osnutek ampak če jo ne uporabiš, ti nič ne pomaga. :D

Sem včeraj potem ko se je zbrisalo tudi sam videl, da obstaja en kup extension-ov za ta namen, žal je bilo prepozno da bi dobil nazaj kar sem napisal, bom pa uporabljal tole v prihodnje.
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog

kefets

  • Prispevkov: 379
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 15:36

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor20 Feb 2014, 19:13

Sydney napisal/-a:če ni dokaza o učinkovitosti, temu ni tako..

upam da maš prav ja, se pa ne strinjam :)
Prejšnja

Vrni se na Prehrana

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron