Danes je 29 Mar 2024, 00:56


Dieta z min. maščobami

Pogovori in vprašanja o prehrani in vsem ostalem, kar vnesemo v telo.
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor16 Jul 2012, 20:04

Moje danes:
-zjutraj en velik kos skutine torte in šejk (whey+mleko)
-med treningom cedevita in bcaajke
-rezanci s piščancem, solata, torta
intermezzo do večerje: 1 nektarina
-verjetno krompir, skuta ter kakšno jajce + nekaj gramov omega 3.
200g B, 220g OH, 45g M

50-60g M je čisto normalna cifra in niti ne rabiš komplicirat preveč z raznimi low-fat variantami.
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor16 Jul 2012, 20:18

Če ma čokolada 40% maščobe in je poješ 10 g je to še vedno zelo malo. ;)
Jaz sem danes mini čokoladici iz Lidla z 2,5 g m.

Pica pa tako kot sta rekla mixo44 in Nino. Naredil sem iz 130 g moke in na tanko razvaljano je prišlo za cel pekač. Gor sem dal pa šunko in lahkega Jošta. ;)

mxy

  • Prispevkov: 11
  • Pridružen: 24 Jan 2014, 23:52

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor27 Jan 2014, 00:11

Zanima me ali je to res ali le lari-fari? sicer raziskava? iz 2010 leta. Prosim za komentar :)

Evo link: http://www.psychologytoday.com/blog/the ... eight-loss
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor27 Jan 2014, 11:16

mxy napisal/-a:Zanima me ali je to res ali le lari-fari? sicer raziskava? iz 2010 leta. Prosim za komentar :)

Evo link: http://www.psychologytoday.com/blog/the ... eight-loss

Na povezavi, ki si jo prilepila, gre za izvleček iz knjige in ne za povezavo do raziskave. Te second-hand strani (Science Daily, Psychology today..ipd.) je potrebno jemati z rezervo, saj pogosto prenapihujejo rezultate posameznih študij in ne prikažejo trenutnega konsenza znanosti glede obravnavane tematike. Samo tako za heads-up, ker vem da so na številnih drugih forumih in straneh take povezave preveč izpostavljene. ;)

V zgornjem članku je posplošeno predstavljena morebitna povezava serotonina z dobrim počutjem in sitostjo. Lakota in sitost sta izredno kompleksna procesa in posledica tako psiholoških kot bioloških dejavnikov. Serotonin je tu le eden izmed številnih bioloških dejavnikov, ki pa glede na dosedanje raziskave sam po sebi ni tisti, ki bi sprožil sitost.

Teorija o izboljšanju počutja s pomočjo serotonina temelji na večjem deležu triptofana napram LNAA v krvi po obroku in posledično povečanje koncentracije serotonina v možganih. Nekaj o tem smo povedali že v tej temi na forumu.
V preteklosti je bila ta hipoteza že raziskana in pri veliki večini ni verjetna.
Tudi počutje je, podobno kot sitost, izredno kompleksen proces in ga ni primerno pojasnjevati zgolj s spremembo v možganskih koncentracijah serotonina. V preteklih eksperimentalnih raziskavah so večkrat primerjali s triptofanom bogate mešanice AK in tiste osiromašene, pa razen potenciala pri nekaterih bolezenskih stanjih, ne moremo delati nekih zaključkov.

Za primer, v nekaterih primerih bulimije in anoreksije so opazili zmanjšanje simptomov depresije in izboljšanje počutja pri povečanju razmerja triptofana/LNAA v krvi, v drugem primeru pri zdravljenju ljudi z depresijo razmerje triptofan/LNAA ni imelo vpliva na počutje, v tretjem pa je bilo zmanjšanje razmerja triptofana/LNAA v krvi bolje kar se tiče izboljšanja počutja in simptomov depresije.
V vseh primerih je šlo za skoraj farmakološko manipulacijo triptofana v krvi (posebne s triptofanom bogate ali osiromašene AK mešanice), ki jo v kontekstu normalnega prehranjevanja sami bolj težko izvedemo.

Obstaja možnost, da pri občutljivih ljudeh OH obrok izboljša počutje zaradi serotonina, to lahko vsak ugotovi sam.
Enako velja tudi obratno, nekateri ob odsotnosti OH v prehrani poročajo o slabem počutju, drugi o evforiji.
Veliko igrajo zraven tudi pričakovanja od načina prehranjevanja, ki se ga posameznik loti.
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog
Uporabniški avatar

spartan

  • Prispevkov: 1306
  • Pridružen: 17 Mar 2012, 23:32

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor27 Jan 2014, 11:38

-še moj komentar glede jajc. zadne pol leta, ko prakticiram jedilnik z manj M, se pojedel verjetno skupno 1 veliko škatlo jajc ;)

se mi zdi da se tudi tu pretirava. jajca kao nuja športniku. tudi sam sem včasih jedel 10+ jajc/dan, pa nekak ni videt neke razlike, v smislu da bi jajca bila neko superiorno živilo. vsaj jaz tega nisem opazil. se mi zdi da je vse ko prej najbolj pomemben nek optimalen vnos M v kombinaciji raznovrstnega jedilnika.

mxy

  • Prispevkov: 11
  • Pridružen: 24 Jan 2014, 23:52

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor27 Jan 2014, 14:05

Najlepša hvala za podrobno obrazložitev:-) da ne tavam v temi...:-)
Uporabniški avatar

spartan

  • Prispevkov: 1306
  • Pridružen: 17 Mar 2012, 23:32

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor27 Jan 2014, 21:46

evo danes kako je zgledalo nabiranje M :)

30g; iz nutele(10g), kinder pingvi(10g) in fejk oreoti(10g)
20g; nekaj skuše in belega mesa.

in to je blo to za danes. 50g M total.

jutri bom verjetno dodal kako jajce. se bo najdo plac :)

alpha

  • Prispevkov: 1016
  • Pridružen: 03 Maj 2012, 21:33

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor28 Jan 2014, 00:06

Sigurno si še imel nekaj maščob, še v wheyu so...
Uporabniški avatar

spartan

  • Prispevkov: 1306
  • Pridružen: 17 Mar 2012, 23:32

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor28 Jan 2014, 00:08

alpha napisal/-a:Sigurno si še imel nekaj maščob, še v wheyu so...

in kruhu ;)

sem pa to prištel kr tule noter- 20g; nekaj skuše in belega mesa. ;)

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: Dieta z min. maščobami

Odgovor28 Jan 2014, 10:45

gujdek, ampak npr. nekatera zdravila proti depresiji, anksioznosti delujejo samo preko serotoninskega sistema, pa so vseeno učinkovita. prav tako nekatera zdravila za zdravljenje debelosti delujejo samo preko povečevanja zadovoljstva in so tudi učinkovita... pa vemo, da je pri zdravilih potrebno imeti res dobre dokaze o učinkovitosti, da jih spraviš na trg.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Prehrana

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron