Danes je 29 Mar 2024, 08:50


Ketogena dieta

Pogovori in vprašanja o prehrani in vsem ostalem, kar vnesemo v telo.
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

Polona

  • Prispevkov: 209
  • Pridružen: 29 Apr 2012, 08:59

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 06:11

Sydney napisal/-a:Poznaš drugače dosti primerov, ki so poskusili 70:30 ketogeno in obupali nad njo?


Da. Meni se tri mesece, kot opisuje fant v članku ne zdi "primer uspeha".

Sama sem pred leti 2x probala ketonsko. Rezultat na tehtnici je bil super, realnost pa: izguba menstruacije, odsotno počutje, nič mišične mase, izgled mrtvaka, nobenega entuzijazma do lajfa ... pa sem bila v ketozi, ker sem delala urinske teste (ne vem, sicer koliko sploh natančni). Ne rečem, po eni strani je zanimiva izkušnja, ker malo ekspirimentiraš na svojem telesu in res sem bila radovedna kakšno bo počutje, po drugi strani pa jo danes ne bi priporočila nikomur.

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 06:38

Saj se v določeni meri strinjam z vami, ne želim se prepirat, samo debatirat ;)
Polona, koliko časa pa si bila na ketonski? Kaj menstruacijo si izgubila za cel čas diete ali samo od začetka in se ti je potem po določenem času telo prilagodilo?
Uporabniški avatar

Polona

  • Prispevkov: 209
  • Pridružen: 29 Apr 2012, 08:59

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 06:59

Sydney napisal/-a:Polona, koliko časa pa si bila na ketonski? Kaj menstruacijo si izgubila za cel čas diete ali samo od začetka in se ti je potem po določenem času telo prilagodilo?


Sydney zdržala sem cca. 2x po 2 meseca (ne veliko, preprosto nisem mogla več, priznam "fail"). Menstruacijo pa sem izgubila za več kot pol leta. Vrnila se je, ko sem dobila nazaj 4-5 kg. Ampak v tistih letih sem na splošno jedla zelo, zelo malo (tudi ko nisem bila na ketonski). Za več pa pejva v mojo temo (dnevnik), da se ne bo tukaj smetilo. :)

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 10:29

Ok, samo eno vprašanje še, pol pa neham;) Se ti ne zdi, da je bilo tvoje slabo počutje in ostalo bolj posledica prenizkega vnosa kot pa samega izbora živil oz. ketonske?

Dark Lord

  • Prispevkov: 68
  • Pridružen: 22 Dec 2011, 15:11

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 11:10

Sicer nisem Polona in ne odgovarjam za njo, ampak meni se zdi logično, da je slabo počutje tudi posledica nizkih kalorij. Koliko k temu doprinese izbor hrane pa lahko izveš samo, če si na istih kalorijah in drugačnimi živili.

Mene pri "reklamiranju" ketonske neizmerno moti predvsem podarjanje, kako je oh in ah "optimalna" in najboljša za:
1) izgubo maščobe ("kao" brez deficita se maščoba čudežno topi)
2) Ohranitev mišic (ketoni so res "protein sparing", ampak še bistveno bolj so, ehm, beljakovine. In če ima nekdo na dieti neko zmerno količino OH, mi res ni jasno, zakaj bi preko glukoneogeneze telo na veliko pretvarjalo AK v glukozo, samo zato ker ni ketonov)
3) Anti aging (vsekakor pomaga pri epilepsiji in neuroprotektivni učinki ketonov so res nakazani, ampak kdor pazljivo bere, bo videl, da so ugotovitve vedno v obliki "may have" in se zaključijo s "further research needed")
4) Enostavna za držat (to je zelo individualno in nekateri ne bodo imeli nobenih težav s tem, da jedo puter na žlico, nekateri pa raje stradajo, kot da delajo kaj podobnega).

In še zadnji problem; če ti ketonska ne sede, si se je lotil napačno. VEDNO! Nikakor ni možnosti, da pač boljše funkcioniraš z nekaj OH in da to ni najboljše zate.

Če kdo super funkcionira na ketonski, naj se je drži . Ampak ni pa to edini pravilni, optimalni način prehranjevanja ZA VSE.

Sydney

  • Prispevkov: 608
  • Pridružen: 30 Jul 2012, 23:35

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 11:39

Dark Lord, to reklamiranje tudi mene moti, sploh tisto, da če komu ne paše, se je je ziher lotil napačno :D

Mogoče kdo ve, kakšen je mehanizem zadaj, da bi naj na ketonski rabil manj spanja?
Uporabniški avatar

Polona

  • Prispevkov: 209
  • Pridružen: 29 Apr 2012, 08:59

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 11:49

Sydney napisal/-a:Ok, samo eno vprašanje še, pol pa neham;) Se ti ne zdi, da je bilo tvoje slabo počutje in ostalo bolj posledica prenizkega vnosa kot pa samega izbora živil oz. ketonske?


Verjetno tudi prenizek vnos in premalo živalskih maščob. Ampak jaz se res najbolje počutim na najmanj 200+ gramih hidratih (trenutno jih imam 250 - 300 g) pa nimam nobenih nihanj sladkorja, niti prenajedanj, sem pa shujšala -5 kg. Na keto ni bilo tok slabo počutje, kot sta bila slaba izgled in zdravje očitno.

Dark Lord

  • Prispevkov: 68
  • Pridružen: 22 Dec 2011, 15:11

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 12:01

Sydney napisal/-a:Mogoče kdo ve, kakšen je mehanizem zadaj, da bi naj na ketonski rabil manj spanja?

Mislim, da naj bi bilo v ozadju, da "resetira" cirkadiani ritem. Verjetno preko delovanja nevronov v suprahizmatskem (?) nukleusu. Bo kdo drug povedal bolj natančno :)
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 12:19

Moram pohvalit debato v zadnjih postih. Sem se že bal, da bo debata zavila v napačno smer - prerekanje, ... Še en dokaz več, da imamo super forumaše na forumu! ;)

Tudi jaz na žalost poznam OGROMNO ljudi, ki jim je tak način prehranjevanja (+ tisti tipični bilderski/ fitneserski/ paleo/...) precej uničil življenje, dojemanje samega sebe in porušil odnos do hrane. V teh primerih nobena skrajnost ni vredu. Z vidika zdravja iz vseh pogledov (fizično, psihično).

Imejte malo bolj kritičen pogled na vse skupaj. Kot je nekdo pred mano že izpostavil, je zanimivo, kako bolj optimalno in oh in sploh super je počutje po vsaki nadaljnji optimizaciji prehrane (kljub skakanju v skrajnost iz meseca v mesec, a to je že druga zgodba). Po takih pričanjih sodeč, gre že za nadljudi, pa ti lahko zatrdim, da temu ni tako.

Vse prevečkrat se takole preko spleta pojavlja, da nekdo piše nekaj, v praksi pa počne nekaj čisto drugega. Ko je zadaj denar, je vse skupaj še bolj pogosto. Predvsem pa se, kot je že gujdek omenil, neuspehov ne izpostavlja, kar močno popači celotno sliko. Iz teh razlogov, jaz redno pišem dnevnik, objavljam posnetke ter fotografije in ostale malenkosti: ker nočem biti še en internetni guru, ki ima svojo teorijo, v realnosti pa je slika povsem drugačna, ampak želim na podlagi rezultatov pokazati, kaj vse se da doseči s takim pristopom do treninga, prehrane in na koncu tudi do življenja.
Uporabniški avatar

alexjug

  • Prispevkov: 2163
  • Pridružen: 20 Nov 2011, 12:39
  • Kraj: Ljubljana, Slovenia

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2013, 12:53

Včeraj sem se spraševal kako low-carb diete vplivajo na ožilje in si danes vzel nekaj minut za googlanje..
Naletel sem na tole študijo -> http://www.pnas.org/content/early/2009/ ... 6.full.pdf. V kolikor se lahko študija oz. izsledki le-te prenesejo tudi na človeka (in seveda, če drži), lahko iz nje potegnem, da prste stran od low-carb diet.
Sicer študija ni bila delana za keto v razmerju 70:30, ampak so bila razmerja: 12% carbohydrate, 43% fat, 45% protein, and 0.15% cholesterol.
http://missionsuperbody-sl.blogspot.com/ | A GOAL without a PLAN is only a WISH | MFP -> http://goo.gl/KUO0QW | Never look down on anybody unless your helping them up, as there may be a day when you are the one looking UP!
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Prehrana

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron