Danes je 28 Mar 2024, 16:38


Ketogena dieta

Pogovori in vprašanja o prehrani in vsem ostalem, kar vnesemo v telo.
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

gujdek

  • Prispevkov: 664
  • Pridružen: 09 Mar 2012, 21:52

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2014, 10:29

Scooby napisal/-a:Še jaz bi prispeval svoje mnenje o ketonski...

Odločil sem se za ketonsko z pod 50g OH in 70/30 razmerjem kalorij v prid maščom med katerimi prevladujejo domače, nepredelane zadeve in ostale zdrave maščobe. Ukvarjam pa se s fitnessom in crossfitom, vsak dan trening, včasih dva..

V začetnih tednih sem čutil padec energije in glavobole, po približno mesecu pa so negativne zadeve izginile. Še več, počutje je postalo odlično, motnje hranjenja pa so izginile. Pred dieto se nisem nikoli mogel upreti recimo čokoladi in drugim dobrotam, ki so ležale doma v omari, sedaj mi tovrstne zadeve sploh ne pašejo. Res je zanimivo kako se mi je spremenil tek do maščob, okus masla in mesa...vse odličnega okusa. Reefed obrokov ( z veliko OH ali B) pa ne prakticiram ker na čutim potrebe...

Poleg tega, da sem izgubil v prvih dveh mesecih približno 5 kg, na treningih nisem čutil prav nobenega padca moči. V moči napredujem ravno tako kot pred dieto, edina razlika od prej je, da imam na vsakem treningu dovolj energije (tudi če treniram na tešče) . Med faxom brez težav zdržim brez hrane več ur, včasih imam samo 1 ali 2 obroka na dan. Prej sem moral konstantno nekaj grizljati in sem konstantno mislil kaj bom lahko jedel čez eno uro..

To je moja izkušnja s ketogeno dieto. Moje mnenje je, da je lahko vsaka, ne samo ketogena dieta učinkovita in pozitivno vpliva na zdravje ter počutje, če se jo seveda lotimo na pravilen način. Ljudje pa smo si seveda različni in vsakemu odgovarja svoj način prehranjevanja. Meni osebno je ketogena dieta daleč najboljša kar sem jih poizkusil in jo mislim vzdrževati še naprej :)

Hvala za poročilo o izkušnji. Vsaka dieta je lahko učinkovita, se popolnoma strinjam. Tudi brez OH se da trenirat in živet, kar smo številni preizkusili tudi na lastni koži. Sem pa prepričan, da se z OH trenira in napreduje veliko bolje, kakršnakoli količina OH pač to je.
Glede na to, da si prej moral konstantno nekaj grizljati in stalno razmišljal o hrani, je ta preskok na manj obrokov zate definitvno pozitiven. Moraš pa vedet, da je bilo nekaj hudo narobe s tvojimi prehranjevalnimi navadami, izborom živil ali samem odnosu do hrane, preden si prešel na ketonsko dieto. Vsaj glede na stanje, ki si ga opisal.

Unknown napisal/-a:Nisem glih keto, sem pa strict paleo že nekje 6 mesecev. Zadovoljen, brez kakršnih koli težav.
Še moja 2 centa

Scooby-ev post je bil lepo poročilo izkušnje s ketonsko, mislim pa da tvoja definicija "strict paleo" ne sovpada z mojo:

Unknown napisal/-a:Zadnjič sem dobil drugo rundo iz myprotein... malo čokoladic. On protein cookie je nenormalno dober. Vsi okusi, posebej double chocolate pa white chocolate z mandlji. Druge čokoladice (high pro in pulse bar) pa so tak-tak. Oh yeah so 100x boljše, ampak ni slabo. Če slučajno koga zanima :)

Unknown napisal/-a:Ni mi dober okus pa struktura, pač osebno mnenje :D Probal sem do zdaj mislim da 3 okuse. Eno celo ne odprto vrečko še mam za takrat ko mi zmanjka tega od qnt.
Vse ostalo kar sem naročil pa mi je bilo precej kul :)

Nimam nič proti obogatitvi prehrane z visokokvalitetnimi beljakovinami, se mi pa zdi označevanje svojega prehranjevanja s "strict paleo" (ali v nasprotnem primeru z IIFYM) malo nesmiselno, če ima vsak svojo definicijo kakšen je nabor živil, ki ustrezajo dieti z danim imenom.
You are not entitled to your opinion. You are only entitled to what you can argue for.

Blog
Uporabniški avatar

Unknown

  • Prispevkov: 115
  • Pridružen: 26 Mar 2014, 21:26

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2014, 17:50

Res zadnja 2-3 mesca nisem tako strict, kar se tiče proteinskih čokoladic. Sem na pridobivanju mase in sem verjetno malo to vzel kot izgovor? Kaj te vem. V preteklosti sem imel redne probleme z napadom na sladkarije in sem neverjetno presenečen, kako se je to izboljšalo. Znal sem ob polnoči pojest tudi do 6-8 kinder buenojov pa take. Zdaj pa si včasih privoščim kako proteinsko čokoladico od myprotein ali pa oh yeah, vseeno pa je vse drugo ostalo, kot vedno. Ampak tudi čokoladic zdaj že par tednov nisem jedel, ker sem opazil, da sem spet začel pretiravat. Tako da ja, ni glih "strict" paleo, kot si rekel :)
Do you even make an effort to stimulate myofibrillar hypertrophy by inducing skeletal muscle microtrauma?
Uporabniški avatar

Anel

  • Prispevkov: 493
  • Pridružen: 12 Mar 2014, 12:48

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2014, 17:56

To se sliši bolj kot "nehaj imeti 8 buenotov v stanovanju" situacija kot "nehaj jih jesti" :D
Uporabniški avatar

Unknown

  • Prispevkov: 115
  • Pridružen: 26 Mar 2014, 21:26

Re: Ketogena dieta

Odgovor16 Maj 2014, 17:59

Haha maš prav :D

Saj to je preteklost pa mislim, da je bil bolj mentalni problem. Nisem mel nič za delat pol pa sladkarije pa serije... standard :D Drugače pa najtežji sem bil 115-120kg v tistem obdobju. Trenutno pa imam 73kg.

Hvaležem sem tej sceni, ker se mi je lajf spremenil ;)
Do you even make an effort to stimulate myofibrillar hypertrophy by inducing skeletal muscle microtrauma?

Andrejus

  • Prispevkov: 3
  • Pridružen: 18 Dec 2014, 10:12

Re: Ketogena dieta

Odgovor18 Dec 2014, 12:00

Živ!

Temo obujam od mrtvih.

Vidim da niste preveč navdušeni nad ketonsko dieto. Razumljivo je saj je to BB natural forum in keto zagotovo ni optimalna za pridobivanje MM.

Ogromno postov želim komentirati, zato bom objavil več postov v krajših časovnih razmakih.

Sem na pravi keto dieti cca 60 dni (dobra 2 meseca), prej sem bil 18 mesecev na low carb z občasnimi izleti v keto (par dni, ali par tednov) in občasnimi off obroki, kjer sem pojedel več OH. Žena je pa več ali manj že 20 mesecev true keto, sicer z občasnimi off obroki ali off dnevi.

Keto dieta je precej raziskana zadeva in se klinično uporablja tudi daljše časovno obdobje z pozitivni rezultati pri epileptičnih otrocih. Izvaja se tudi v Ljubljani, vendar precej poredko. Zagovarjajo raje medikamente. Seveda dieta ima negativne posledice, ki rezultirajo v počasnejšem razvoju otrok in pri pojavu ledvičnih kamnov. Ledvične kamne se lahko prepreči/odpravi z ustreznimi zdravili, počasnejši razvoj (rast) je pa težje, lahko se do določene mere omili. To sta edini dve negativni posledici, ki sem jih jaz zasledil v znanstveni literaturi.

Efekt na epileptične napade je v določenih primerih izredno pozitiven. Opazila se je tudi boljša koncentracija in na splošno izboljšane mislenih procesov pri teh otrocih.

Pri odraslih (epileptikih) se ta dieta ne uporablja, ker naj bi bila psihološko zelo zahtevna. Razumeti morate, da je klinična keto dieta bolj striktna glede razmerij in če se ne motim je tudi tekočina omejena (iz tega je verjetnost ledvičnih kamniv večja).

Dieta kaže dobre rezultate tudi pri Parkinsonu, demenci, boju proti določenim vrstam raka in podaljšanju življenja. Predvsem na račun ketonv v krvi. Na ta način se "preslepi" telo, da je v stanju stradanja in kot posledica tega stanja je izboljšanje miselnih procesov (pač da preživiš) kar koristi pri demenci in Parkinsonu. Zaradi upočasnjenega rasnega efekta na tel (preslepili smo telo da stradamo) naj bi se podaljšala življenjska doba. Podobno naj bi zaradi "pomanjkanja" glukoze zmanjšala ali celo odpravila verjetnost določenih vrst raka. To so šele teorije in nisem našel nič res oprijemljivega, nobene klinične študije.

Jaz sem se odločil za ketonsko, ker se mi je z low carb zaustavilo zgubljanje kilogramov. Prvi mesec je bilo res slabo v fitnesu, zato sem opustil trening z utežmi in sem le občasno delal malce kardia za poživitev srca in ožilja. Držal sem se razmerja 70:30 M:B in max 30g OH kar me je po recimo 14 dneh pripeljalo v ketozo (nad 1 mmol/l in po cca 45 dneh imam ketone na tešče okoli 2-2.7 mmol/l. Po treningu (HIT) tudi do 4 mmol/l.

Po novem letu začnem ponovno v fitnes, med tem časom pa izvajam kardio (HIT) vsak drugi dan. Enostano nimam eksplozivnosti in take moči kot prej. Zato včasih za preworkout jemljem cca 20g kokosove maščobe, ki naj bi imela 12g MCTja. Razlika je očitna, vendar nimam tiste moči kot prej na low carb. Bomo videli kako bo na fitnesu, sigurno bom jemal nek preworkout s carbom, ker imam še stare zaloge. Imam še ohooho kilogramov za spucat. V 18 mesecih low carba sem zgubil cca 7 kg - nobenega merjenja kalorij, sedaj pa v 60 dneh cca 12 kg (nekaj je na račun vode in glikogena). Razlika v izgubi kilogramov je skoraj zagotovo v različnem kaloričnem vnosu. Enostavno pri 2.500 kcal na low carb sem konstanto lačen, in komaj čakam nov obrok (5 obrokov dnevno), medtem ko pri ketu je drugače. Na low carb sem imel okoli 3.000 kcal, ker na 2.500 sem komaj čakal na nov obrok.

Po hujšanju bi rad dodal cca 10 kg MM (v več letih). Ne vem če bo to šlo na ketonski, ker po vsem kar sem prebral je ključ ketonsek prav v nizkem inzulinu, nižjem rasnem faktorju ipd. Tako da tukaj je stvar kontradiktorna. O tem bom poročal.

Kaj sem opazil na ketonski:

-kljub (namenski, ciljni) restrikciji kalorij od 2300-2600 na dan nisem pogosto lačen. Do sedaj čisto vse diete od klasične BB, low carb, cik cak ipd sem bil pri teh kalorija močno lačen in sem komaj čakal kdaj bo naslednji obrok.

Ta efekt ni za zanemarit še posebej za nekoga, ki (količinsko) rad je tako kot jaz

-nimam tistega strašnega občutka lakote, kot sem ga imel prej ko sem užival OH

-imam 2 obroka na dan po 1000, 1200 kcal. Vmes včasih še kakih 20g M, najraje kokos zardi MCTja. Ta način mi najbolj odgovarja.

Tudi to je precej praktično, ker ni potrebno prenašat naokoli hrano in ni potrebno kuhat non stop

-bil sem na robu diabetesa (glukoza nad 6 na tešče, večkrat zapored) imel sem tudi druge simptome (samo-diagnoza) in z prehodom na low carb sem odpravil vse simptome. Vrednost glukoze je ostajala med 6-7.5 mmol/l, odvisno kdaj, kaj sem jedel prejšnji dan.

Na ketonski se je to praktičo instantno popravilo.
Seveda če grem nazaj na low carb, se mi glukoza ponovno dvigne, ostali simptomi pa se ne pojavijo več. Sklepam, da če si na keto postaneš sčasoma še bolj občutljiv na OH - to bomo videli kako in kaj, ker ni nujno da je keto dieta dobra za diabetes.

- v tem času sem se enkrat prekršil, en krat pa sem padel iz ketoze (ketoni na 0.4). Žena je ful želela na suši in sem ji ustregel. Sem pojedel kar zajetno porcijo sušija in riža in potem sva šla še na tortico. Suši je bil res dober vendar nisem čutil neke potrebe, lahko tudi zaradi tega, ker sem bil zelo malo časa na true keto, ona je že več kot leto in pol. Tortica me ni prepričala. Drugi dan sem imel ketone 0.9, sem pa imel HIT 2x tisti dan. 3 tedne nazaj sem padel iz ketoze (0.4) verjetno zato, ker smo šli na kebab na krožniku in očitno tiste omakice imajo ogromno OH. Moram napisat da sem bil v tem času tudi ene 2x v Mcdonaldsu. Jedel čiken-grill solato z 2x Vignerette in meso od Doubel-Royal-Cheese ali nekaj podobnega. To pa zato ker sem ustregel sinu in še to po njegovem plavanju. Ta obrok naj bi imel cca 14g neto OH. M:B razmerje je pa presenetljivo okej. Meso je treba malce počistit omakic, ker se prav tam skrivajo OHji. Pred tem vzamem še 30g kokosa. Ni negativnega vpliva na ketone. Zagotovo pa maščobe niso Ok.

Po sušiju sem imel malce prebavne motnje, podobno kot prvih 14 dni ko sem začel keto. Tako da si ne želim več teh refeedov. Vsaj v tem trenutku ne.

-nimam želje po sladkem, ker si jo blažim s sladko stepeno smetano, tu pa tam dodam kako jagodičevje, res včasih pa si naredim kako sladico z umetnim sladilom (to sem delal predvsem prej ko sem bil na low carb, sedaj mislim da niti enkrat). Željo po kislem si potešim z jagodičevjem in limono.

Dnevno tudi prežvečim enih 8 komadov žvečilk (cca 4x 2kom) - to sem vedno počel od 18 leta, ko sem začel s fitnesom in ne kaže nekega vpliva na ketone. In mi ful pomiri, ustreza. Bi pa se odrekel tudi temu če bi bilo potrebno.

Imam pa željo po več živil z maščobami in po drobovini, recimo: svinjska koža z maščobo (pri pečenki), jetra svinjska/goveja/kokošja, mastni deli mesa ipd, pa tudi predelani mastni izdelki me privlačijo (salame, gosja jetra ipd). Nikoli nisem bil sladek tip, vedno sem imel raje slano. Sedaj se mi je okus malce spremenil in pri keto dieti imam res željo po jetrcih in ostali drobovini.

Tu pa tam bi kak kruh pojedel, sedaj (božično-novoletni prazniki) bi malce Pečjakove potice) ampak ne bom ker ni to taka želja. Se mi pa včasih pocedijo sline, recimo včeraj sem sinčku dal mleko in kruh za večerjo, in so se mi pocedile sline, ko sem lomil ostanke kifeljčka; kljub temu da sem jedel 60 min prej.

Imam postavljene tri psihološke mejnike:

1. pust - sinčku sem obljubil da gremo na trojanske krofe
2. 1.maj - ženi sem obljubil da gremo na burek (Šišenska tržnica, the best burek ever - seveda svež)
3. 4. julij - prijatelji imajo poroko in bom tam sproščen, čeprav tam ne bo problem imeti keto prehrano :)

-ne pijem alkohola, ne kadim V tem času sem 2x nazdravil z slivovico in viljamovko. Isto bo za Novo leto.

-če bi bilo res 100% sproščeno bi jedel še en obrok oz niti ne; ta dava bi malce ojačal, ker mi tako najbolj ustreza

- to s koncentracijo velja, na keto sem dalj časa skoncentriran

- toplo mi je vsepovsod, nosim kratke rokave oz samo srajco in prezrokavnik pri 2°C. Enak efekt je pri ženi, pri njej je hecno ker je bila vedno zmrznjen tip

- jaz nisem zbolel za prehlad v zadnjih 24 mesecih. To ni direktno povezano s keto, saj prej sem bil na low carb z občasnimi sprehodi v keto Ketone sem imel večino časa nad 0,5, velikokrat okoli 0.7. Izredno zanimivo, prej sem bil vsako leto prehlajen 2x jeseni in pozimi.

Glede monotonosti prehranjevanja je pa bolj lari fari. Keto, kakršno prakticiram jaz je verjetno med najbolj pestrimi dietami, kar obstajajo. Edino pri maščobah si omejen na ene tri, štiri vrste (3 primarne) ostalo je pa precej sproščeno. Zelenjave tudi se poje ogromno. No edino sadja je res malo in še to je precej omejeno. Vendar z dobrim planiranjem imaš lahko do 200g jagodičevja vsak drugi dan, ali pa 100g nektarin/marelic itd prav tako.

Bom kasneje še kaj napisal
Uporabniški avatar

ugabuga

  • Prispevkov: 1075
  • Pridružen: 04 Jun 2012, 17:34

Re: Ketogena dieta

Odgovor18 Dec 2014, 13:06

cliffs?
bench more than front squat crew

Andrejus

  • Prispevkov: 3
  • Pridružen: 18 Dec 2014, 10:12

Re: Ketogena dieta

Odgovor18 Dec 2014, 13:26

ugabuga napisal/-a:cliffs?


Če to leti name, ne vem kaj pomeni.
Prosim malce razloži.

Andrejus

  • Prispevkov: 3
  • Pridružen: 18 Dec 2014, 10:12

Re: Ketogena dieta

Odgovor18 Dec 2014, 14:01

Andrejus napisal/-a:
ugabuga napisal/-a:cliffs?


Če to leti name, ne vem kaj pomeni.
Prosim malce razloži.



Aha, sedaj sem poguglal kaj pomeni cliffs - wall of text.

Tekst je strukturiran po odstavkih in ima nekaj alinej tako da ni naporen za branje.

kugla

  • Prispevkov: 41
  • Pridružen: 18 Nov 2012, 17:17

Re: Ketogena dieta

Odgovor18 Dec 2014, 15:18

Pol leta vnaprej planiran krof in burek? A je vredno?
Uporabniški avatar

uVex

  • Prispevkov: 288
  • Pridružen: 23 Jul 2013, 09:25

Re: Ketogena dieta

Odgovor18 Dec 2014, 21:07

Vzel sem si čas in prebral. Lepo napisano, spoštujem vse, ki se za nekaj odločijo, tega držijo in poročajo kako jim je šlo. Sedaj se sprašujem zakaj si se odločil za to dieto, če sem dobro razbral je bil razlog lakota na lowcarb. Priporočam ti, da probaš gledati vnos, vnašaj 1g m na 1kg telesne teže, okoli 2g beljakovin in ostalo oh. Nastavi nek vnos. V primeru lakote še malo znižaj OH in dvigni za malo maščobe. Kar se tiče lakote je stvar v glavi in mislim, da se preveč obremenjuješ s hrano čeprav se tega sploh ne zavedaš oz. misliš, da zdaj ko si na ketonski, da se ne obremenjuješ... Rešitev vidim v tem, da lepo spremljaš vnos postopoma dvigneš vnos, OH vnašaj recimo iz virov, ki te nasitijo npr. krompir, ovseni itd... in pa predvsem pomembno, da vnos dvigneš počasi (predvsem OH)... Vem, da je ta tema posvečena ketonski dieti in ne, ne silim te, da prenehaš s ketonsko samo mislim, da na dolgi rok ni dobro za živce, ni potrebno obremenjevanje ali planiranje bureka in krofa za pol leta v naprej... Sam sem bil popolnoma enak obremenjevanje s hrano, bil sem anoreksičen preden sem spoznal ta forum. Imel sem praktično 45 kg (kila gor ali dol) na 173 cm višine. Še zdaj se mi pozna na psihi tudi če sladkarije vštejem v vnos imam slab občutek, da sem pojedel nekaj kar "redi"... in se zavedam, da to izvira še iz dveh let nazaj... Pri sebi sem rešil to tako, da sem razčistil v glavi in jedel sem samo 2x dnevno večjo količino hrano, kot ti delaš sedaj, predvsem pa se zaposli...Nočem ti pametovati ne, samo hočem ti povedat, da to, da si lačen na toliko kcal je v tvoji glavi in nikjer drugje, lačen si v glavi. Enak sem bil, kot, da bi opisoval mene res. Premisli, če je vredno živeti tako "nefleksibilen" življenje in gledanje na vsak g OH, ki ga daš v usta ?
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Prehrana

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron