Danes je 16 Apr 2024, 10:01


prehrana

Pogovori in vprašanja o prehrani in vsem ostalem, kar vnesemo v telo.
  • Avtor
  • Sporočilo

kai

  • Prispevkov: 89
  • Pridružen: 19 Mar 2012, 02:46

prehrana

Odgovor05 Apr 2012, 12:54

Odpiram novo temo ,ker lahko oba odgovorita ali David ali Jure ali kdorkoli pisal nebom ravno dnevnika ampak imam par vprašanj.
Kot prvo v fitnes vodah sem kar nekaj časa, od tega sem testiral veliko dodatkov in različnih tipov jedilnikov oz. treningom.
Sedaj sem na stopnji da vem kaj meni paše in da ne kupim vsake fore iz naših forumih. Izredno sem vesel da se je ta forum odprl oz stran in da je neodvisni in pa da ne forsirajo samo samo svoje teorije. Kot sem rekel sem sprobal več tipov diet oz jedilnikov kot ketonska ,low carbs in oh samo okoli treninga. Rezlutati so bili ampak ni bilo to to, ker enostavno nisem užival v tem ker sem bil skozi obremenjem jesti na ure oz minute in ker sem veliko od doma sem je bil moj vir B večino whey tako da ga imam preko glave že, poleg tega sem študent ,delam , imam punco, psa, prijatelje in če jem na 3 ure sem lahko samo v kuhinji oz kamorkoli grem si lahko nosim posode hrane zraven pa da ne boste misli da sem len oz neorganiziran ampak nisem užival več v tem ker sem bil preobremenjen s to hrano kdaj in koliko.

Ker veliko spremjam razne bloge in nato ta forum in vidim da imata enako filozofijo kakor nekateri pro natural BB ali fitneserji zato prosim če mi lahko odgovorita na par vprašanj.

Torej se strinjata da je važni dnevni vnos oz tedenski kakšenga pač imaš in ni važno kdaj imaš oh oz. kdaj ješ? Ne glede na tip človeka
Koliko m priporočata na trening dan (60) ? in pa koliko na ne treninga dan, verjetno malo več? (80-90)? Za beljakovine pa je tako najboljše okoli 2,5 g/tt
Glede dnevnega vnosa si preračunata ali že vesta približno. Npr zase 180 cm 75 kg bf 13% da vem koliko je faza vdrževanja oz presežek ali deficit?
Jutri se tako vagam in bom sam bolj podrobno videl kak sem gibam. Včeraj sem imel vnos več kot 200 g B 200 g oh in 60 m jedel sem nakako takole
1. 250 g skute + 10 g whey+ 50 g kosmičev( sem imel sam ta vir oh pri roki,drugače bi kaj druga dal) + 25 g orehov.
2. Čez 3 ure in pol trening bcaa 10 g +30 g oh(malta)
3. Vmes 30 g malte +10 g bcaa
4. Trening približno uro in 15 min nato 40 g whey + 35 g oh(malta)
5. Čez uro ali malo več 220 g mesa + krompir+ olivc
6. 3 cela jajca+1 beljak+50 g skute+ polnozrnat kruh.(ta obrok je bil ko pač sem lahko jedel
7. Pred spanjem jajca+polnozrnat kruh(k kruhu si dodam še en namaz , je res clean in dober 
Zdaj posodo nisem pisal točnih cifer sem pa gledal da je dovolj B , oh in pazu sem na slabe M. je vredu tako nekako?

Vajino mnenje o ALA?
Kako jesta solato?samo olivc ali bučno olje in kis malo?
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: prehrana

Odgovor05 Apr 2012, 15:41

Hvala, kai. :)
Nisem odgovarjal v citat, ker potem čudno raztegne forum ...

Torej se strinjata da je važni dnevni vnos oz tedenski kakšenga pač imaš in ni važno kdaj imaš oh oz. kdaj ješ? Ne glede na tip človeka
Da. Ljudje se malo razlikujemo en od drugega, ampak osnove (metabolizem) jso pri vseh zdravih enake. ;)

Koliko m priporočata na trening dan (60) ? in pa koliko na ne treninga dan, verjetno malo več? (80-90)? Za beljakovine pa je tako najboljše okoli 2,5 g/tt
Beljakovine okoli 2,5 g/kg tt. ja, maščobe pa bi tudi bilo najboljše imeti konstantno enake, ker boš tako najlažje spremljal spremembe pa še manj kompliciranja je. Okrog 50-60 g v povprečju.

Glede dnevnega vnosa si preračunata ali že vesta približno. Npr zase 180 cm 75 kg bf 13% da vem koliko je faza vdrževanja oz presežek ali deficit?
Zase vem približno, ampak to lahko zelo hitro ugotoviš. Nastaviš ene okvirne cifre B, OH in M (B toliko, da je 2,5 g/kg tt., M 50-60 g, OH pa ostalo do tega, kolikor se ti zdi da je tvoja poraba kalorij) in se čez en teden zvagaš. Če imaš isto kil si zadel, če se ti je teža spremenila pa ustrezno spremeniš vnos OH. ;)

Jutri se tako vagam in bom sam bolj podrobno videl kak sem gibam. Včeraj sem imel vnos več kot 200 g B 200 g oh in 60 m jedel sem nakako takole
1. 250 g skute + 10 g whey+ 50 g kosmičev( sem imel sam ta vir oh pri roki,drugače bi kaj druga dal) + 25 g orehov.
2. Čez 3 ure in pol trening bcaa 10 g +30 g oh(malta)
3. Vmes 30 g malte +10 g bcaa
4. Trening približno uro in 15 min nato 40 g whey + 35 g oh(malta)
5. Čez uro ali malo več 220 g mesa + krompir+ olivc
6. 3 cela jajca+1 beljak+50 g skute+ polnozrnat kruh.(ta obrok je bil ko pač sem lahko jedel
7. Pred spanjem jajca+polnozrnat kruh(k kruhu si dodam še en namaz , je res clean in dober 
Zdaj posodo nisem pisal točnih cifer sem pa gledal da je dovolj B , oh in pazu sem na slabe M. je vredu tako nekako?
Vedno je bolj pomembna količina kot vir, tako da kaj dosti ti ne morem povedat, zgleda pa seveda ok. :)

Vajino mnenje o ALA?
Ni moje mnenje, je pa povzetek študij:
v kombinaciji z zdravili pomaga pri sladkornih bolnikih, je antioksidant, ampak glede tega, za kar se prodaja, je pa slika taka:
brez_rezultatov.JPG


Kako jesta solato?samo olivc ali bučno olje in kis malo?
Solato jem bolj redko (je nimam posebej rad), drugače pa kakršna koli priprava, pa vračunaš v dnevni vnos. Bučno olje + kis je klasika, lahko pa tudi kakorkoli drugače, če imaš to rad.

Najbolj pomembno pri tem, kako ješ - nasplošno, je:
- koliko poješ (da vračunaš v dnevni vnos) in
- da te to ne obremenjuje, oz. se dobro počutiš (ješ hrano, ki ti je všeč ...).
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: prehrana

Odgovor05 Apr 2012, 16:55

Ne bom vsega komentiral, ker je že David dobro razložil, zato samo nekaj mojih misli. Tudi sam sem sprobal kar nekaj stvari in prišel do zaključka:

-važen je skoraj izključno dnevni vnos B, OH in M in vlaknin. Tisto kompliciranje o točni količini določenega makronutrienta v določenem obroku, je bedarija, ker nismo narejeni za funkcioniranje iz obroka v obrok ampak skozi malo daljše obdobje;
-deljenje hrane na junk/clean je nesmisel. Skoraj nisem mogel verjet, ko me je nek tekmovalec pricel prepricevati, da se "od ovsenih pa ja ne mores zredit".
-GI je nesmisel;
-obroki na 2-3 ure so nesmisel, ki vodi v to, da cel dan samo razmisljas o hrani. Zato pa je tudi OGROMNO motenj hranjenja med fitneserji/bodibilderji. Tudi studije kazejo na to, da je boljse manjsa frekvenca hranjenja (na 5-6 h, vmes kak OH prigrizek).
-za ohranjanje zdravja je pomembno GIBANJE in zadosten vnos vseh esencialnih hranil.
-to, da moras zobati samo ovsene, riz, piscanca in whey za dobro postavo je nesmisel. Ce ti gre v dnevni vnos, imas lahko tudi veckrat dnevno cokolado, sladoled, ..., pa bo rezultat boljsi!
-v splosni populaciji je vnos beljakovin prenizek, med fitneserji/bb pa pretiran.
-izogibanje oh na dieti in drasticno nizanje tega makrohranila v misljenju, da OH zalivajo, je bedarija.
-...

To mi trenutno pride na misel.

Nino

  • Prispevkov: 1734
  • Pridružen: 16 Jan 2012, 11:31

Re: prehrana

Odgovor05 Apr 2012, 19:54

Samo ena beseda: genialno! ;)

climber

  • Prispevkov: 425
  • Pridružen: 12 Mar 2012, 08:31

Re: prehrana

Odgovor23 Apr 2012, 21:20

Pozdravljeni!

Forum spremljam že dalj časa, je pa to sedaj moj prvi post. Na tem mestu bi rad še pohvalil portal ter na sploh NMZ mišljenje. Sam se sicer ne ukvarjam z BB, pač pa z običnim športom (plezanje). Cilj mi je pa seveda optimalna prehrana za čim boljši športni rezultat, napredek in regeneracijo.

Imam nekaj vprašanj glede prehrane in sicer:
- kakšno je vaše mnenje o sadju (se ga izogibate, uživate zmerno, veliko) En "sosednji tabor" ga precej hvali, medtem ko drugi ne preveč.
- je za regeneracijo in napredek dobro uvesti whey šejk ponoči? Ali kdo med vami to prakticira?

Hvala in lp
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: prehrana

Odgovor23 Apr 2012, 21:58

Zdravo! Najprej hvala za pohvale in podporo! :) NMZ pa nikakor ni samo za BB, ampak vse tiste, ki rabijo mišice tako ali drugače, tako da si dobrodošel. ;)

- Sadje je živilo tako kot vsako drugo. Torej ni ne slabo, ne dobro, ampak je to vse odvisno od količine tega in vsega ostalega, kar zaužiješ čez dan. Jaz ga uživam zmerno - če se mi ga zlušta. :) Verjetno bi ga pojedel še kaj več, če ne bi bilo nepraktično jesti/lupiti svežega sadja na poti. ;)
- Whey šejk ponoči samo, če se redno zbujaš (in drugače ne moreš pojesti dovolj beljakovin). Da bi samo zaradi tega vstal, je nesmisel. Če pa si lačen in greš na WC, lahko spiješ. Razlik v regeneraciji in napredku ne bo, če bo količina beljakovin v obeh primerih enaka v celem dnevu.
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: prehrana

Odgovor24 Apr 2012, 07:40

Kot je napisal David: zbujanje zaradi shakea ponoči ni pametno, saj od tega nimaš nobene koristi (kvečjemu na slabšem si, ker zmotiš spanec), če je dnevni vnos enak. Če se slučajno zbudiš in si hudo lačen, pojej nek manjši mešan obrok (ni treba samo B). Pa seveda potem umij zobe, da preprečiš idealne pogoje za razmnoževanje ustnih bakterij. ;)

climber

  • Prispevkov: 425
  • Pridružen: 12 Mar 2012, 08:31

Re: prehrana

Odgovor24 Apr 2012, 08:09

Aha, hvala.

Pa še nekaj me zanima.

- Se izogibate OH zvečer v zadnjem obroku ali ne? Če vas prav razumem je po vaše pomembno le to, da pokriješ na koncu vse makrote, pa tudi če je v zadnjem obroku precej OH.

- Zdi se mi, da sem imel na splošno nekoliko preveč B. Če določen del B zamenjam z OH (enako kal), me načeloma nebi smelo rediti?? Ali pač.
Uporabniški avatar

matevz89

  • Prispevkov: 403
  • Pridružen: 09 Feb 2012, 21:10

Re: prehrana

Odgovor24 Apr 2012, 10:12

Če ti lahko pomagam...

-Ni ti treba se izogibat OH zvečer, kot si rekel važni so makroti na koncu dneva, tudi tedensko gledano itd.(konkretnost čez čas). Don't eat carbs after 6 p.m. so promovirali wanna be guruji :(

-Tako kot si napisal, lahko zamenjaš.
“A life spent chasing dreams that never come true is better than a life spent running away from dreams that could have.” - Alan Aragon
Uporabniški avatar

Jure Rus

  • Prispevkov: 2715
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 21:39

Re: prehrana

Odgovor24 Apr 2012, 12:21

matevz89 napisal/-a:Če ti lahko pomagam...

-Ni ti treba se izogibat OH zvečer, kot si rekel važni so makroti na koncu dneva, tudi tedensko gledano itd.(konkretnost čez čas). Don't eat carbs after 6 p.m. so promovirali wanna be guruji :(

-Tako kot si napisal, lahko zamenjaš.


Točno tako.
Naslednja

Vrni se na Prehrana

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron