Danes je 29 Mar 2024, 01:56


Obutev za trening

Pogovori in vprašanja o treningu v naravnem bodibildingu, powerliftingu, olimpijskem dvigovanju uteži ter drugih športih.
  • Avtor
  • Sporočilo
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Obutev za trening

Odgovor25 Okt 2013, 12:53

Ta tema je prestavljena iz mojega dnevnika treningov.

Zvestega NMZ-jevca je zanimalo, kakšno obutev uporabljam na treningu, in kakšna je primerna za njega.
Ninja333 napisal/-a:david kakšne čevlje uporabljaš za trening?

Adidas Power Perfect 2.

Ninja333 napisal/-a:se jih še dobi? so boljše od powerlift 2.0 ? jih uporabljaš tudi za deadliftanje?

Tega žal ne vem. :) Jaz sem jih kupil pred nekaj leti.

Powerlift 2.0 ne poznam, sem pa na hitro pogooglal in izgleda, da gre za bolj crossfit varianto. Peta je za 1/3 nižja in materiali so malo mehkejši. Kar je verjetno ok, če delaš crossfit ali fitness treninge, za WL kjer rabiš maksimalno trdoto in stabilnost pa ne toliko. Večina tudi rabi kar precej dvignjeno peto za udobne oly dvige.

Jaz jih uporabljam za vse, če pa bi se ukvarjal s powerliftingom, njihova uporaba pri deadliftu ne bi bila najbolj smiselna. ;)
Zadnjič spremenil David Brunšek, dne 26 Okt 2013, 19:33, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar

Ninja333

  • Prispevkov: 320
  • Pridružen: 05 Mar 2013, 13:12

Re: Davidov WL dnevnik

Odgovor25 Okt 2013, 13:58

aha. hvala za odgovor. kaj bi potem ti priporočal za počepanje in deadliftanje? ne morem se odločit ali prišparat denar in kupit all star ali pa ene od adidask...powerlift 2 ali adipower. predvsem zaradi počepanja. deadlift vem da je še najbolje "bos" oz. raven podplat. tudi če bi kupil adidaske, verjetno ne bi deadliftal v njih, ali pač? :roll: sori k ti smetim temo, samo v drugih ne dobim odgovora.
Be the best version of yourself!

Nino

  • Prispevkov: 1734
  • Pridružen: 16 Jan 2012, 11:31

Re: Davidov WL dnevnik

Odgovor25 Okt 2013, 14:41

Če misliš adidaske za fuzbal, lahko DLjaš v njih - zakaj ne. Če misliš tiste za tek, raje ne.
Glede adidas pp2, jih mam tudi sam, sem zelo zadovoljen. Sicer pa če ti ne manjka globine pri počepu, jih niti tako zelo zelo ne potrebuješ. Potem so tiste za fuzbal tudi ok, drugače pa z njimi lahko pridobiš kakšnih par cm globine + več stabilnosti pri počepih.
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: Davidov WL dnevnik

Odgovor25 Okt 2013, 15:03

Odvisno od tvoje strukture in vrste počepa, ki ga izvajaš. ;)

O tem sem nekaj napisal že tukaj: viewtopic.php?f=16&t=139#p8449

Če izvajaš high bar počep (ali sprednji počep) in kljub ok gibljivosti težko dosežeš pravo globino, vsekakor priporočam čevlje z dvignjeno peto. Katere vzameš je v bistvu vseeno. Nike modeli so za malo širša stopala, Adidas za malo ožja.

Do pred kratkim so bili vsi taki čevlji "weightlifterski", zadnje čase pa delajo tudi crossfit čevlje, ki so na pogled podobni, ampak jih prepoznaš po nižji peti. (WL ima 0,75", crossfit pa npr. 0,55" - to je cca. pol cm razlike.)

Če imaš kakšno neobičajno razmerje noge/trup/stegnenica oz. res težko greš nizko, priporočam da vzameš takšne z višjo peto. Ti ti bodo bolj pomagali pri držanju ravnega trupa med počepanjem. So tudi najbolj smiselna izbira, če boš kdaj delal power clean, clean, snatch ali druge variacije oly dvigov.

Če se ti gre zgolj za to, da imaš dober in stabilen copat, ki ti malo pomaga tudi pri počepu, vzameš tistega z nižjo peto. Ti so praviloma tudi malo cenejši in malo lažji ter mehkejši. Tudi za kake druge vaje (npr. dvig na prste) so udobnejši. Če se ti gre samo za stabilnost pa vzameš fuzbal copate s trdim podplatom, allstarke ali kaj podobnega.

Kar se tiče deadlifta, ga seveda lahko delaš v petah. Stabilnost je vsekakor boljša kot v večini drugih čevljev (tudi znošene allstarke se skrijejo). Niso pa optimalni, če:
- delaš sumo deadlift
- si zelo "hip dominanten" (delaš deadlifte zelo iz zadnje lože oz. hrbta - po domače, štartaš z boki visoko)

Večina tistih, ki dela high bar počep tako ali tako ni hip dominantnih. Če delaš low bar pl počep, izbira med wl čevlji in ravnim podplatom temelji skoraj povsem na tvoji strukturi, tj. razmerju nog in trupa oz. dolžini stegnenice in posledično težavnostjo doseganja prave globine. ;)

Glede običajnih superg za fuzbal, z njimi lahko delaš DL, če se ti ne gre za vsak gram in optimum, ker podplat zagotovo ni debelejši od pol centimetra. ;)
Uporabniški avatar

Ninja333

  • Prispevkov: 320
  • Pridružen: 05 Mar 2013, 13:12

Re: Davidov WL dnevnik

Odgovor25 Okt 2013, 17:43

Uff, hvala za izčrpen odgovor. Rad bi imel dober in stabilen copat. Mislim, da nimam težav z globino. Lahko se "vsedem" nazaj na noge pri počepu, če ta dejavnik sploh kaj pove o gibljivosti...glede razmerja pa pojma nimam, a mam dolge noge, kratke noge, itd... vem samo koliko sem visok in težak :)
Be the best version of yourself!
Uporabniški avatar

David Brunšek

  • Prispevkov: 3379
  • Pridružen: 17 Nov 2011, 15:45

Re: Davidov WL dnevnik

Odgovor25 Okt 2013, 17:51

Če ne boš delal oly dvigov in nimaš težav z globino, je po moje nesmiselno zapraviti 200 eur za oly čevlje. ;)
Izberi kaj cenejšega s trdim podplatom in dobro oporo pa je to to. Ali bodo to čevlji za crossfit ali za dvoranski nogomet (ali pa kaki oly za normalno ceno), po vsej verjetnosti ne boš opazil razlike. ;)
Če slučajno delaš PL počep ali sumo deadlift pa je ravn podplat tako ali tako najboljši v tvojem primeru.

P.S.: "Usedanje nazaj" pri počepu z lastno težo ni nujno pokazatelj gibljivosti potrebne za max. globino (vsekakor pa veliko pove!), ker v tem položaju na hrbtu ne moreš imeti palice. Najverjetneje bi padel. Boljši pokazatelj je zato usedanje v "baby" počep, kjer grejo kolena kar precej naprej.

Slika Slika
Uporabniški avatar

Ninja333

  • Prispevkov: 320
  • Pridružen: 05 Mar 2013, 13:12

Re: Obutev za trening

Odgovor29 Okt 2013, 22:09

Danes prečesal cel btc...nič, nada, njente :evil: če sem kaj našel ali ni bilo št. ali pa so nekih čudnih barv. joma ne najdeš v manj kot 4 barvah. rumenooranžnozelenomodre :? ni mi jasno kaj nike dela roza pa flurotenčne superge :roll: najraje bi vzel adidas adipower, sam so res ekstremno drage, druge so pa powerlift 2, sprejemljiva cena, samo mi je neumno, da niso priporočljive za deadlift. Ne bom kupoval še posebaj čevljev z ravnim podlplatom, samo za deadlift. Najraje bi imel ene z ravnim podlplatom, ki so primerni za oboje(počep in deadlift). Tema :| :| :|
Be the best version of yourself!
Uporabniški avatar

ugabuga

  • Prispevkov: 1075
  • Pridružen: 04 Jun 2012, 17:34

Re: Obutev za trening

Odgovor29 Okt 2013, 22:39

Joma ftw! rumeni so mi sploh najlepši šuhi za indoor fuzbal :)
bench more than front squat crew
Uporabniški avatar

michelangelo

  • Prispevkov: 2826
  • Pridružen: 27 Nov 2011, 10:32

Re: Obutev za trening

Odgovor29 Okt 2013, 22:44

Ninja333 napisal/-a:ni mi jasno kaj nike dela roza pa flurotenčne superge


air maxice :D men so barve nafertik hude. za počep& dl pa katastrofa ;)


btw: poglej fermo superg Kempa (za rokomet). jaz imam svoje že 5 let, ravn in trd podplat. dobre za dl & počepanje
»ma jeva k kralja.....brt dela ful rižote, različne rižote...«

RafaelNadal

  • Prispevkov: 45
  • Pridružen: 04 Mar 2013, 22:34

Re: Obutev za trening

Odgovor29 Okt 2013, 23:18

Ninja333 napisal/-a:Danes prečesal cel btc...nič, nada, njente :evil: če sem kaj našel ali ni bilo št. ali pa so nekih čudnih barv. joma ne najdeš v manj kot 4 barvah. rumenooranžnozelenomodre :? ni mi jasno kaj nike dela roza pa flurotenčne superge :roll: najraje bi vzel adidas adipower, sam so res ekstremno drage, druge so pa powerlift 2, sprejemljiva cena, samo mi je neumno, da niso priporočljive za deadlift. Ne bom kupoval še posebaj čevljev z ravnim podlplatom, samo za deadlift. Najraje bi imel ene z ravnim podlplatom, ki so primerni za oboje(počep in deadlift). Tema :| :| :|



Jst imam adipower 2 tedna zdej in sem zelo zadovoljen! Sicer sm zacel trenirat oly dvige ampak sem na zacetku probu powerlifting deadlift pa so mi bili zelo vsec (velik bol kokr pa bos)! Sicer vecina ne dela deadlifta v njih ampak men so kul. ;)
Naslednja

Vrni se na Trening

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron